POLICJANCI ZATRZYMALI „POSZUKIWACZA SKARBÓW”

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Złotowie zatrzymali 33-letniego mieszkańca Złotowa, który poszukiwał zabytków bez wymaganego ustawą zezwolenia.


W trakcie przeszukania miejsca zamieszkania „samozwańczego archeologa” zabezpieczono wiele cennych numizmatów, łusek różnego kalibru oraz innych metalowych elementów i przedmiotów pochodzących z różnych okresów. Za przywłaszczenie zabytków archeologicznych stanowiących w myśl ustawy własność Skarbu Państwa grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Policjanci ustalili, że na terenie powiatu złotowskiego może dochodzić do przestępstw przeciwko dobrom kultury. Informacje, które docierały do funkcjonariuszy i ich szczegółowa analiza pozwoliły potwierdzić te przypuszczenia. Śledczy skrupulatnie sprawdzając każdy sygnał, zawężali grono podejrzanych o ten proceder.

Dalsze czynności pozwoliły policjantom z Wydziału Kryminalnego złotowskiej jednostki zgromadzić materiał dowodowy, który jednoznacznie wskazywał, że za takim zachowaniem może stać 33-letni mieszkaniec Złotowa. 13 lutego br. funkcjonariusze wkroczyli do mieszkania wytypowanego mężczyzny. Ustalenia policjantów potwierdziły się w trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych należących do złotowianina funkcjonariusze ujawnili 197 cennych numizmatów, 77 łusek różnego kalibru oraz wiele innych przedmiotów pochodzących z różnych okresów stanowiących m. in. elementy wyposażenia wojskowego. Jak ustalili policjanci 33-latek wydobywał zabytki archeologiczne przy użyciu specjalistycznego sprzętu od maja 2018 roku.

Podejrzany usłyszał zarzut przywłaszczenia zabytków archeologicznych należących do Skarbu Państwa. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd.

Zobacz również… 

(Visited 2 601 times, 1 visits today)

3 thoughts on “POLICJANCI ZATRZYMALI „POSZUKIWACZA SKARBÓW”

 • 21 lutego, 2019 at 3:41 pm
  Permalink

  Hory system polskiego prawa.

  Reply
 • 21 lutego, 2019 at 9:42 pm
  Permalink

  Gdyby on ich nie znalazl, to dalej lezalyby zakopane i nikt by nie wiedzial o ich istnieniu. Skarb Panstwa woli, zeby byly dalej zakopane w ziemi? Nie lepiej pojsc na kompromis? 50% zostaw sobie, a drugie 50% daj Skarbowi Panstwa?

  Reply
 • 21 lutego, 2019 at 10:40 pm
  Permalink

  Kpina jednym słowem. Łuski artefaktami archeologicznych.

  Reply

Dodaj komentarz