Wojenny granat w drodze gruntowej

W jednej z wsi powiatu średzkiego, w drodze gruntowej znajdował się niewybuch. Znalezisko zabezpieczyli policjanci ze Środy stwierdzając, że odnaleziony przedmiot to granat odłamkowy RGH 42 wraz z zapalnikiem, używany przez wojska radzieckie.

W miniony weekend16 lutego br. mieszkaniec Boguszyna wyrównując drogę przed swoją posesją zauważył, że z ziemi wystaje metalowy przedmiot. Po wykopaniu go z gruntu stwierdził, że jest to prawdopodobnie jakaś broń. Mężczyzna skontaktował się z policjantami, którzy po przybyciu na miejsce zabezpieczyli znalezisko.

Na miejsce zostali skierowani również funkcjonariusze Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minerskiego komendy Policji w Środzie Wlkp. Mundurowi poddali przedmiot oględzinom i stwierdzili, że jest to ręczny granat odłamkowy RGH 42 wraz z zapalnikiem.

Warto przypomnieć, że granaty tego typu były bardzo popularne wśród uzbrojenia armii radzieckiej zarówno w czasie II wojny światowej, jak i w okresie powojennym. Od kilkudziesięciu lat broń ta jednak nie jest już produkowana i została wycofywana z uzbrojenia.

Mundurowi ze Środy poinformowali wojsko o konieczności usunięcia niewybuchu. Ostatecznie granat zabrał z miejsca patrol rozminowywania Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Na bazie tego zdarzenia policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy tego typu znaleziskach. Warto mieć bowiem świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów/niewypałów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy!

Przypominamy zasady postępowania w przypadku znalezienia niewypału lub niewybuchu:

1. Nie dotykać, nie ruszać, nie przenosić przedmiotu wybuchowego.
2. Niezwłocznie oddalić się z miejsca zagrożenia.
3. Niezwłocznie powiadomić telefonicznie jedną z niżej wymienionych organ.

4. Po zgłoszeniu w miarę możliwości zabezpiecz teren przed dostępem innych osób.

(Visited 468 times, 1 visits today)

One thought on “Wojenny granat w drodze gruntowej

  • 17 maja, 2019 at 10:12 am
    Permalink

    Jaki to granat z ll wojny jezeli posiada cwiczebny zapalnik LWP

    Reply

Dodaj komentarz