Podejrzani o włamania i kradzieże paliwa zatrzymani po policyjnym pościgu

Szamotulscy kryminalni, w bezpośrednim pościgu zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzieże z włamaniem do samochodów ciężarowych. Mężczyźni są podejrzani o kradzież w sumie około 550 l oleju napędowego. Dodatkowo jeden z mężczyzn usłyszał zarzuty za niezatrzymanie samochodu do kontroli i próbę ucieczki.


W nocy z 7 na 8 kwietnia br. szamotulscy kryminalni patrolowali parkingi, sprawdzając czy nie dochodzi tam do kradzieży paliwa z samochodów ciężarowych. Około godziny 1, na parkingu w miejscowości Podrzewie zauważyli podejrzanie zachowujących się mężczyzn. Gdy policjanci zatrzymali się, aby skontrolować parking, mężczyźni odjechali samochodem marki Citroen, a w trakcie przejazdu, pasażer samochodu zakrywał twarz.

Funkcjonariusze pojechali, za citroenem, a gdy włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, aby zatrzymać go do kontroli, kierujący przyspieszył i zaczął uciekać. Kryminalni poinformowali o pościgu dyżurnego, który na miejsce wysłał do pomocy funkcjonariuszy z pniewskiego komisariatu. Z uwagi na to, że pościg wkroczył na teren powiatu międzychodzkiego, poinformowano o tym również funkcjonariuszy z sąsiedniej komendy Policji.

Patrol z Międzychodu zablokował uciekinierom drogę w miejscowości Kamionna. Dzięki temu kierowca zatrzymał się i dogonili go funkcjonariusze z Szamotuł. Pasażer dalej próbował swoich sił, tym razem w pieszej ucieczce. Mężczyźni nie mieli jednak szans. Zarówno kierowca, jak i pasażer zostali zatrzymani.

Zatrzymani, to 26-letni mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego oraz 54-letni mieszkaniec województwa lubuskiego. Jak wynikało z ustaleń naszych funkcjonariuszy, na parkingu w Podrzewiu, gdzie zauważyli ich kryminalni, mężczyźni usiłowali włamać się do zaparkowanego samochodu ciężarowego i ukraść z niego paliwo. W tym przypadku nie udało im się jednak pokonać zabezpieczeń, zostali też „spłoszeni” przez nieoznakowany patrol Policji. Funkcjonariusze ustalili też, iż wcześniej, tej samej nocy, najprawdopodobniej włamali się do samochodu ciężarowego zaparkowanego przy drodze krajowej nr 24. Ukradli z niego 100 l paliwa. Ponadto usłyszeli też zarzuty za włamanie i kradzieże oleju napędowego z samochodów ciężarowych zaparkowanych na parkingach na terenie powiatu międzychodzkiego. Do powyższych zdarzeń doszło w marcu br. W sumie mężczyźni podejrzani są o kradzież 550 litrów oleju napędowego. Usłyszeli cztery zarzuty za włamania i usiłowanie włamania. Starszy mężczyzna usłyszał też zarzut niewykonania polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego, w związku z próbą ucieczki samochodem przed policjantami.

Za kradzieże z włamaniem, zatrzymanym grozi do 5 lat więzienia. Taką samą karę, polskie prawo przewiduje za niezatrzymanie samochodu do kontroli drogowej.

Niniejsze sprawy są wyjaśniane w ramach prowadzonego postępowania. O wymiarze kary zadecyduje sąd.

Sandra Chuda/PG

Zobacz również …

(Visited 229 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz