Podaruj potrzebującemu prezent świąteczny lub posiłek. „Zupa na Głównym” na dworcu kolejowym w Poznaniu

„Zupa na Głównym” to akcja społeczna. W każdą sobotę o godzinie 18:00 na dworcu kolejowym w Poznaniu, od października 2017 pomagamy tym, którzy z różnych przyczyn są na „zakręcie życia”. Pomagamy ubogim, bezdomnym, chorym, niepełnosprawnym i każdemu, kto przyjdzie na ciepły posiłek, po uśmiech lub po to, aby porozmawiać.


 Poznańska „Zupa na Głównym” nie jest jedyną akcją tego typu w Polsce. Idea narodziła się w Krakowie, skąd powędrowała również do innych miast.

Pomysł na poznańską Zupę wziął się z wiary, że w naszym mieście znajdziemy ludzi, którzy mają dużo empatii i chęć niesienia pomocy. Z wiary, że w przestrzeni miejskiej utworzymy takie miejsce, gdzie oprócz ciepłego posiłku, gorącej kawy i herbaty, kawałka domowego ciasta i kanapki „na drogę” możemy po prostu być, rozmawiać, służyć pomocą, wskazywać różne ścieżki rozwiązania problemów. Nie jesteśmy kolejną jadłodajnią – ludzie, którzy przychodzą na zupę stają się naszymi przyjaciółmi. Pomagamy, jeżeli potrzebują pomocy lub wskazujemy miejsca, w których mogą ją uzyskać. W miarę możliwości dostarczamy ciepłą odzież.

Wszystkie te działania nie są dotowane przez żadne organizacje społeczne lub budżet państwa. Istniejemy i działamy jedynie dzięki ludziom dobrej woli. Ktoś poświęci swój czas i upiecze ciasto, ktoś zrobi kanapki, ktoś podaruje produkty na zupę, ktoś wyśle paczkę z ciepłymi ubraniami lub przyniesie je na dworzec. Ktoś inny podrzuci kosmetyki, książki, przyniesie owoce, wpłaci pieniądze na nasze subkonto utworzone w ramach „Wspólnoty Chleb Życia” założonej przez siostrę Małgorzatę Chmielewską.

Dzięki Poznaniakom i nie tylko w sobotę rozlewamy 45 litrów zupy, 10 litrów kawy, 5 litrów herbaty, rozdajemy 80 porcji ciasta, 80 kanapek, często owoce i czekolady.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Chcielibyśmy, aby przedświąteczna sobota była wyjątkowa. Zaplanowaliśmy między innymi bigos, pierniki i pięknie zapakowany prezent dla każdego. Do tych paczek potrzebujemy kosmetyki damskie i męskie (żele pod prysznic, maszynki oraz kremy do golenia, mydła w kostce, pasty oraz szczoteczki do zębów, dezodoranty). Jednak gdyby ktoś chciał podarować naszym przyjaciołom wyjątkowy prezent, to na pewno będzie on przyczyną ogromnej radości.


Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.




(Visited 193 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz