Piknik na Fest! Marszałek o samorządzie województwa: „Przyjazny i obecny w sercach Wielkopolan” [ZDJĘCIA, FILM]

Integracja mieszkańców Wielkopolski, prezentacja wszystkich aktywności samorządu województwa, które poprawiają życie mieszkańców regionu, koncerty muzycznych gwiazd, a także 20 – lecie obecności Polski w UE – taki był Piknik na Fest w Poznaniu – drugie Święto Wielkopolski.

 

Fot.Przemysław Łukaszyk

22 czerwca na poznańskiej Cytadeli tysiące osób odpowiedziały na zaproszenie Marszałka Marka Woźniaka, gospodarza regionu i gospodarza pikniku do wspólnego świętowania. Przed finałowym koncertem powstało wspólne zdjęcie wszystkich uczestników. W kolejną sobotę czerwca wydarzenie przeniesie się do Kalisza. 

– Spotykamy się podczas Pikniku na Fest!, bo chcemy by samorząd województwa był rozpoznawalny. Przede wszystkim traktowany jako struktura, która ma służyć wszystkim Wielkopolanom. Drugi powód to 20-lecie członkostwa w Unii Europejskiej, które przyniosło nam wszystkim wiele dobrego – dobre prawo, poszanowanie praw człowieka, praw mniejszości, otwarcie rynków gospodarczych czy swobodę podróżowania. To także pieniądze, które wykorzystaliśmy na wiele projektów  w Wielkopolsce. Jeśli się dobrze rozejrzeć, to one są wszędzie. Część tych środków płynęła za naszym pośrednictwem. Chcemy też, by istniejący od 26 lat samorząd województwa, był obecny w sercach Wielkopolan, w całej Wielkopolsce – mówił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.  

Marszalek dodał także – Chcemy się integrować, chcemy tworzyć spójny region ludzi, którzy mają świadomość, gdzie mieszkają. Nazwałem go Europejskim Regionem Aktywnych Ludzi. Europejski, bo potwierdza, że działamy w oparciu o te wszystkie dobre reguły. Aktywnych ludzi – to podkreślenie faktu, że Wielkopolanie są niezwykle aktywni, pracowici, solidni i odpowiedzialni za swoje życie i życie innych. Chcemy się tym legitymować, chcemy w tym duchu współdziałać. Muzyczna odsłona Pikniku jest poświęcona byciu razem i wzajemnemu poznaniu. Czerpmy satysfakcję z tego, że jesteśmy Wielkopolanami w Zjednoczonej Europie – zaapelował Marszałek.   

Podczas sobotniej imprezy publiczność do zabawy porwali: Sorry Boys, Karaś/Rogucki, LemON oraz Fisz Emade Tworzywo. Przez cały dzień nie zabrakło atrakcji dla osób w każdym wieku. 

 

 

Sercem imprezy było Miasteczko Samorządowe. Oprócz udziału w piknikowych atrakcjach, można tam było dowiedzieć się czym zajmuje się Urząd Marszałkowski, a także instytucje i jednostki Samorządu Województwa Wielkopolskiego w całym regionie. Pokazaliśmy, jak ważne dla Samorządu są inwestycje w gospodarkę, transport, zdrowie, edukację, sport, kulturę i ochronę środowiska. Działały także m.in. strefy: europejska, gier i zabaw, gastronomiczna, sportowa i chillout. Służby mundurowe po raz kolejny uzbroiły nas w wiedzę o bezpieczeństwie. W pikniku uczestniczył Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Wojewodztwa Wielkopolskiego. 
Co ważne, na pikniku można było uzyskać bezpłatny powrót z imprezy Kolejami Wielkopolskimi i Polregio.  
 
W miasteczku działała Strefa Europejska. Można było tam m.in. poznać programy unijne oraz inwestycje, jakie powstały w Wielkopolsce ze środków pochodzących z UE czy wysłuchać wywiadów z ciekawymi gośćmi. Wiedzę o Unii Europejskiej i funduszach unijnych sprawdzały konkursy i gry planszowe.

Piknik był również świetną okazją do tego, żeby zadbać o zdrowie. Można było m.in.: skorzystać z konsultacji ze specjalistami, badań RTG, USG, wzroku, zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi oraz odwiedzić mammobus i onkobus, a także dowiedzieć się więcej o skutkach uzależnień, biorąc udział w wyścigach w alkogoglach i narkogoglach.

Nie zabrakło też atrakcji dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie. W przededniu Igrzysk Olimpijskich zaprosiliśmy do udziału w Wielkopolskiej Olimpiadzie, w ramach której  można było spróbować swoich sił m.in. wioślarstwie, czy kolarstwie. Swój mistrzowski kunszt zaprezentowali zapaśnicy z Klubu Sportowego Sobieski Poznań. 

Zawsze podkreślamy to, że jesteśmy dumni z dziedzictwa naszego regionu, dlatego piknik był dla nas okazją również do tego, żeby przybliżyć lokalną historię i tradycję. Podczas spotkania na Cytadeli  opowiedzieliśmy o tym, na jakim etapie jest budowa nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego, przypomnieliśmy też historię zwycięskiego zrywu Wielkopolan.  

Odwiedzający korzystali z szerokiej oferta warsztatów, w tym m.in. związanych z tematyką recyklingu i zero waste, obserwacji nieba czy robienia wianków, a dla dzieci – budowania rakiety kosmicznej!
O najmłodszych zadbaliśmy szczególnie. To z myślą o nich przygotowana została specjalna strefa, w której nie zabrakło gier i zabaw. Były dmuchańce,  tor skimboardowy, warsztaty plastyczne, teatralne, sportowe, liczenie motyli oraz malowanie twarzy. I doświadczeni animatorzy.  

Podobne atrakcje czekają na Wielkopolan, zwłaszcza tych z południa regionu, w sobotę 29 czerwca w Kaliszu na Polach Marsowych, gdzie obędzie kolejna odsłona Pikniku na Fest! 

Organizatorem Pikników na Fest jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.  

(Visited 119 times, 1 visits today)

Leave a Reply