Palmiarnia Poznańska przekazała jedną z największych ryb słodkowodnych świata do Ogrodu Zoologicznego w Płocku- Arapaimę

W październiku tego roku Palmiarnia Poznańska przekazała jedną z największych ryb słodkowodnych świata do Ogrodu Zoologicznego w Płocku- Arapaimę (Arapaima gigas).
Ryba przebywała w Palmiarni przez ponad dziesięć lat i przez ten czas dorosła do takich rozmiarów, że zbiornik Akwarium stał się niewystarczający. Z tego względu podjęto decyzję o przetransportowaniu ryby do ośrodka, w którym dorosłe arapaimy były już wcześniej.Arapaima (Arapaima gigas) występuje w dorzeczach Amazonki i Orinoko. W niektórych obszarach została wytępiona przez kłusowników. Jest to jedna z największych ryb słodkowodnych świata, osiągająca kiedyś rozmiary do 3,9 m i masie ciała do 200 kg.
Obecnie rzadko spotykane są okazy osiągające długość 2 m i masę 100 kg. Ryba, która pływała w Akwarium Palmiarni miała około 1,5 m. Arapaima ma masywne ciało pokryte dużymi łuskami. W jej szerokim pysku są małe stożkowate zęby, a głowa Arapaimy pokryta jest tarczkami kostnymi.
Ryba ta pobiera tlen nie tylko z wody, ale także z powietrza. W okresie suszy potrafi zagrzebać się w błocie lub piasku. Powietrzem atmosferycznym może oddychać dzięki pęcherzowi pławnemu z gąbczastymi ścianami, który wykorzystuje jako prymitywne płuco.
Osobnik, aby oddychać nad powierzchnią wody wynurza się co 10-15 minut.
Arapaima przebywała w basenie Akwarium Palmiarni Poznańskiej przez ponad 10 lat.
W transporcie wzięli udział pracownicy Akwarium Ogrodu Zoologicznego w Płocku, Palmiarni Poznańskiej oraz specjalista z Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu.

Godziny otwarcia Palmiarni Poznańskiej:
codziennie od g. 9:00 do 16:00
(Kasa do g. 15:00)

Limit odwiedzających: 100 osób.
Przed wejściem do Palmiarni należy obowiązkowo należy zdezynfekować ręce, a podczas zwiedzania zakrywać usta i nos.

Palmiarnia Poznańska

(Visited 115 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz