Nowy Tomyśl: Inwazja szerzej nieznanych owadów [ZDJĘCIA, FILM]

Od kilku tygodni na terenach zielonych Nowego Tomyśla można zauważyć szerzej nieznane owady, duże skupiska ich znajdują się na drzewach, w szczególności lipach. Fakt ten zaniepokoił mieszkańców pobliskich bloków, którzy problem ten zgłaszali administracji budynków. Pojawił się również pomysł przycięcia lub wycięcia drzew, na których pojawiły się owady. Z dnia na dzień owadów przybywa.


O pomoc w rozpoznaniu przyrodniczego problemu, który niepokoi mieszkańców miasta poprosiliśmy przyrodnika – Adama Rybarczyka :

Od roku 2016. w Polsce pojawił się skupieniec lipowy (Oxycarenus lavatereae). Jest to przybysz z południa Europy i Azji Mniejszej, owad inwazyjny, lecz nieszkodliwy, choć uciążliwy. Zdarza się, że szuka schronienia w mieszkaniach, a jak każdy z pluskwiaków, nieprzyjemnie pachnie. Zimuje na pniach drzew, głównie lip. Wycinka drzew, na których się gromadzi jest bezzasadna, gdyż przeniesie się wówczas na inne drzewa. Zimą, gdy temperatura spadnie poniżej -15 st. C. ginie 99% jego populacji. Jedynym sposobem pozbycia się intruza są metody mechaniczne: silny strumień zimnej wody lub strząsanie z pni. drzewa. – komentuje Adam Rybarczyk .

(Visited 3 072 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz