Niewielka żółta książeczka i ważne rozmowy w zbąszyńskiej bibliotece

Ostatnie spotkanie w ramach zbąszyńskiego Dyskusyjnego Klubu Książki dotyczyło lektury niełatwej, zmuszającej do głębszej refleksji i często niejednoznacznych wniosków, a więc także do bardzo interesującej rozmowy. 


Niewielkich rozmiarów książka z żółtą okładką pt. „Obcy u naszych drzwi” Zygmunta Baumana znalazła się w planie czytelniczym DKK nieprzypadkowo krótko przed Bożym Narodzeniem. W kontekście zbliżających się świąt, tak ważnych dla chrześcijan, rozmowy o Innym, czyli Obcym, jak pisze autor omawianej książki, nabrały szczególnego sensu. Były pytania o symbolikę pustego miejsca przy stole wigilijnym we współczesnym kontekście kryzysu imigracyjnego w Europie, była dyskusja o naszej kondycji moralnej, były pytania o prawdziwość naszych deklaracji etycznych.

Zygmunt Bauman jest jednym z najwyżej cenionych współczesnych socjologów polskich. Jego naukowe, analityczne spojrzenie na współczesne migracje obejmuje kontekst polityczny i medialny problemu: autor zręcznie pokazuje, jak manipulować informacją, by podsycać w odbiorcach poczucie zagrożenia, jak wykorzystywać nasz trach w celach politycznych i komercyjnych, i komu się to najbardziej opłaca. Spotkanie z książką Baumana było dla zbąszyńskich czytelników okazją do ważnych dyskusji, na które na co dzień nie mamy często czasu, a co gorsze: nie mamy ochoty.

Spotkanie poprowadziła Anita Rucioch-Gołek, moderatorka DKK w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu. Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w kolejnych spotkaniach miłośników dyskusji o książkach zapraszamy  raz w miesiącu w poniedziałki na godzinę 17.00 do biblioteki. Bliższych informacji udziela moderatorka Klubu (tel. 68 3860 700). Wstęp wolny.

Program Dyskusyjne Kluby Książki, który promuje czytelnictwo w Polsce, jest realizowany w formie programu dotacyjnego dla bibliotek publicznych przez Instytut Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
(arg)Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.
(Visited 108 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz