Niels Frederiksen trenerem Lecha Poznań

We wtorek po południu do Poznania przyleciał Niels Frederiksen, który od nowego sezonu będzie trenerem Lecha Poznań. 53-letni duński szkoleniowiec podpisał z Kolejorzem dwuletni kontrakt, który obowiązuje do 30 czerwca 2026 roku.​

Frederiksen był na Enea Stadionie na marcowych derbach Poznania pomiędzy Lechem a Wartą (2:0). We wtorek natomiast przyleciał z Kopenhagi, żeby dopiąć wszystkie formalności, a w czerwcu oficjalnie przejmie zespół Lecha, który kończy jeszcze rozgrywki 2023/2024.


– Od stycznia współpracowaliśmy z międzynarodową firmą pomagającą rekrutować trenerów. Początkowo wyselekcjonowanych zostało ponad 20 kandydatów, potem ta grupa okrojona została do kilku, z którymi toczyły się zaawansowane negocjacje. Nasz ostateczny wybór padł na Nielsa Frederiksena, który podpisał dwuletni kontrakt – mówi dyrektor sportowy Kolejorza, Tomasz Rząsa. – To doświadczony szkoleniowiec, który do tej pory w swojej karierze w każdym miejscu znajdował zatrudnienie na dłuższy czas i dawał stabilizację. Kilka lat pracował z reprezentacją Danii do lat 21, potem prowadził Brøndby IF, który doprowadził do mistrzostwa kraju po raz pierwszy od szesnastu lat. To jeden z największych klubów w Skandynawii, w którym zawsze jest presja walki o tytuły. Podobnie jest u nas – dodaje.

Frederiksen przez kilkanaście lat pracował z zespołami młodzieżowymi. W 2009 roku przejął Lyngby Boldklub, a w 2013 – Esbjerg fB, z którym osiągnął historyczny dla tego klubu wynik w europejskich pucharach. Awansował do fazy grupowej Ligi Europy, z której wyszedł do play-off i tam musiał uznać wyższość włoskiej Fiorentiny. Od 2015 roku przez cztery lata pracował z młodzieżową kadrą Danii, z którą dwukrotnie pojechał na mistrzostwa Europy do lat 21, a także na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro (2016). W 2019 roku został trenerem Brøndby IF, z którym w sezonie 2020/2021 wywalczył mistrzostwo Danii. Pierwsze dla tego klubu po 16 latach przerwy. Do 14 listopada 2022 roku poprowadził ekipę ze stolicy kraju w 144 meczach.

– Za nami bardzo udane rozmowy z władzami Lecha, podczas których przedstawiono mi, czego oczekuje się ode mnie jako trenera oraz czego ja mogę oczekiwać po przyjściu tutaj. Trafiam do dużego klubu, posiadającego bogatą historię i tradycje, to dla mnie więc wielki zaszczyt, że będziemy razem współpracować. Mam przed sobą postawione trzy główne zadania. Po pierwsze i najważniejsze, jestem w Poznaniu po to, by zdobywać trofea i występować w Europie. Pragnę również przyczyniać się do rozwoju klubu, drużyny oraz poszczególnych piłkarzy. Wiem, że to właśnie Lech może pochwalić się najlepszą akademią w Polsce, a moim celem będzie odpowiednie wprowadzanie zawodników z niej do pierwszego zespołu. Ponadto jestem świadom emocji i pasji, jaką Lech wywołuje w regionie. Chcę, by kibice byli dumni i odczuwali ekscytację, oglądając nasze mecze – mówi Niels Frederiksen, nowy szkoleniowiec Kolejorza.

źródło: lechpoznan.pl/fot. Przemysław Szyszka

 

 

(Visited 345 times, 1 visits today)

Leave a Reply