NIEBEZPIECZNE MANIPULACJE- kontrola na autostradzie A2, zakończyła się ujawnieniem niedozwolonego, zaawansowanego technicznie urządzenia

Zwykła kontrola poznańskich inspektorów transportu drogowego zakończyła się ujawnieniem stosowania niedozwolonego, zaawansowanego technicznie urządzenia, które fałszowało zapisy tachografu.


9 marca 2018 roku Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu zatrzymali na autostradzie A2 w Gołuskach ciągnik samochodowy z naczepą. Kierowca jechał z Włoch do Polski, wykonując międzynarodowy zarobkowy przewóz drogowy rzeczy.

Podczas kontroli zainstalowanego w pojeździe tachografu wraz z impulsatorem skrzyni biegów, stwierdzono podłączenie niedozwolonego urządzenia dodatkowego. Był nim wyłącznik tachografu sterowany przy pomocy pendrive’a. Wyłącznik fałszował zapisy prędkości, aktywności kierowcy i przebytej drogi. Jego uruchomienie powodowało, że w trakcie poruszania się pojazdu, w tachografie cyfrowym oraz na karcie kierowcy, jazda rejestrowana była jako przerwa.

Wobec polskiego przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą w wysokości 6 tysięcy złotych. Kierowca natomiast, żeby zapamiętał, że jazda bez odpoczynku stanowi poważne i często śmiertelne zagrożenie w ruchu drogowym, został ukarany mandatem karnym w kwocie 2 tysięcy złotych.
One thought on “NIEBEZPIECZNE MANIPULACJE- kontrola na autostradzie A2, zakończyła się ujawnieniem niedozwolonego, zaawansowanego technicznie urządzenia

Dodaj komentarz