Miasto Poznań wspiera rzemieślników

Artystyczna oprawa książek, renowacja mebli, odnawianie aparatów fotograficznych czy projektowanie odzieży i ceramiki – Miasto Poznań promuje unikatowe zawody. Umożliwia to program „Zaułek Rzemiosła”. Chętnych do wzięcia udziału w projekcie przybywa. Nadal czekamy jednak wytwórców, rzemieślników i rękodzielników, którzy chcą realizować w Poznaniu swoją działalność.


„Zaułek Rzemiosła” to program skierowany do doświadczonych rzemieślników, jak również osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy, posiadających kwalifikacje w zawodach rzemieślniczych. Celem projektu jest promocja niszowych zawodów oraz wzrost atrakcyjności miejskich przestrzeni, oferujących unikatowe produkty i usługi.

– Program się rozwija. Mamy już około 10 rzemieślników, którzy biorą udział w projekcie. Zgłaszają się kolejni. To dowód na to, że takie działania są potrzebne – nie tylko naszym  partnerom, ale też mieszkańcom Poznania, którzy chętnie odwiedzają ich zakłady – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

– Ożywiamy centrum miasta, któremu trudno jest konkurować z galeriami handlowymi. Introligatornia, zakład naprawy zegarków, prace artystyczne, renowacja mebli – to coś, co  uatrakcyjnia wiele fajnych miast w Europie. Jadąc do Włoch czy Hiszpanii, widzimy malutkie warsztaty, do których chce się przychodzić. Liczymy, że podobnie będzie to działało u nas – mówi Marek Sternalski, radny PO, pomysłodawca projektu.

Uczestnicy programu mogą korzystać z miejskich lokali użytkowych, wytypowanych przez ZKZL, płacąc czynsz wynoszący 50 procent aktualnej stawki rynkowej. Biorą też udział w szkoleniach i spotkaniach networkingowych, co pomaga w rozwoju działalności i pozyskiwaniu nowych kontaktów. „Zaułek Rzemiosła” umożliwia też udział w atrakcyjnych wydarzeniach, takich jak Jarmark Świętojański, dożynki czy Festiwal sztuki i przedmiotów artystycznych. Do tego dochodzi promocja (kampanie medialne i społeczne czy zamieszczanie informacji o firmie uczestnika w mediach społecznościowych).

– Dziękuję Miastu za tę inicjatywę  – mówi Tomasz Wika, dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej. – W prowadzeniu działalności gospodarczej ważna jest ekonomia. Osoby, biorące udział w programie, płacą czynsze niższe niż rynkowe. Dzięki temu ich przedsiębiorstwa mogą funkcjonować. Taka działalność nadaje kolorytowi miastu. Służy nie tylko rzemieślnikom, ale też nam – mieszkańcom i osobom odwiedzającym Poznań.

Projekt realizowany jest przy współudziale Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania. Obszarem objętym działaniem jest Stare Miasto – okolice ulic Garbary, Wielkiej i Wodnej. Spójna identyfikacja graficzna pozwala natychmiastowo rozpoznać uczestnika programu.

„Zaułek Rzemiosła” ruszył w maju 2017 roku i cieszy się coraz większym zainteresowaniem poznaniaków. Obecnie objętych programem około 10 zakładów zakładów. Przekrój wspieranych inicjatyw jest bardzo szeroki. Wśród nich są m. in. artystyczna oprawa książek, renowacja mebli, odnawianie aparatów fotograficznych, reparacja kołder, projektowanie odzieży i ceramiki, a nawet portreciarstwo z wykorzystaniem tradycyjnych technik malarskich.

– Jestem właścicielem najstarszej działającej w Polsce introligatorni. Mój zakład powstał w 1921 roku. Postanowiłem skorzystać z programu „Zaułek Rzemiosła”, żeby móc pójść do przodu – mówi Grzegorz Lewandowski, właściciel zakładu Introligatornia Artystyczna Art Book Studio. – W tej chwili, dzięki programowi, trwają już prace remontowe na ul. Ślusarskiej, gdzie będę miał 120-metrową pracownię. Miejsce to pozwoli nam rozwinąć skrzydła, zwiększyć obszar, którym się dziś zajmujemy. Wrócimy do „lecznicy dla książek” i szkoleń. Będziemy prowadzić zajęcia edukacyjne – zarówno dla studentów Uniwersytetu Artystycznego, jak i mieszkańców Poznania, którzy chcą zobaczyć, czym zajmuje się introligator – wylicza Grzegorz Lewandowski.

AJ /poznan.pl/



This slideshow requires JavaScript.










(Visited 105 times, 1 visits today)

Leave a Reply