Ku przestrodze młodych motocyklistów

Okres wiosenny wiąże się z rozpoczęciem sezonu motocyklowego. Jednoślady to częsta pasja młodzieży. Bywa ona jednak niebezpieczna. Policjanci wraz z przedstawicielem policyjnego klubu motocyklowego “International Police Motor Corporation” po raz kolejny spotkali się z uczniami szkół średnich, by przestrzec ich przed zagrożeniami oraz wskazać właściwe zachowania w ruchu drogowym.

23 maja br. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Prewencji kolskiej jednostki wraz z prezesem kolskiego klubu motocyklowego odwiedzili młodzież z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych w Kole. Funkcjonariusze mówili o przepisach i zasadach ruchu drogowego w kontekście kierowania motocyklem. Zaakcentowali iż motocyklista jest szczególnym uczestnikiem dróg. Wiąże się to z ponadprzeciętną odpowiedzialnością, bowiem motocykl potrafi rozwijając duże prędkości, lecz niemal w żaden sposób nie chroni kierującego. Policjanci szczególny nacisk położyli na rozsądne i odpowiedzialne zachowania ze strony motocyklistów. Wskazali, że posiadanie prawa jazdy nie jest tożsame z umiejętnościami, a doświadczenia nabywa się przez lata praktyki. Nader istotna jest tu rozwaga, zdrowy rozsądek stosowanie się do przepisów drogowym. Podkreślili, iż brak wyobraźni w przypadku kierującego jednośladem może skończyć się tragicznie.

Obecny na spotkaniu, prezes klubu motocyklowego “International Police Motor Corporation”, Pan Stanisław Graczyk, który od wielu lat współpracuje z Policją opowiedział młodym ludziom o swojej pasji motocyklowej. Zwrócił uczniom uwagę, iż bardzo ważny jest właściwy ubiór motocyklisty, który powinien zapewnić maksymalną ochronę podczas upadku. Brak takiej specjalistycznej odzieży zwykle wiąże się z poważnymi obrażeniami ciała kierującego motorem. Rozmówca podzielił się swym własnym doświadczeniem kiedy to był uczestnikiem wypadku. Wykazał, że ubiór ochronny, który wówczas posiadał ocalił mu życie.

Na zakończenie, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zaprezentowali policyjne motocykle będące na wyposażeniu kolskiej komendy. Mundurowi wskazali czym różni się służba jednośladem od patrolu radiowozem. Funkcjonariusze mówili o tym, że szybkie i zwrotne motocykle nieraz sprawdzają się lepiej niż samochody. Mogą być używane wszędzie tam, gdzie panuje duży ruch oraz tam, gdzie radiowóz nie jest w stanie dojechać. Często to właśnie policjanci na motocyklach pojawiają się na miejscu zdarzenia najszybciej.

(Visited 1 688 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz