„KEI – Gwiazdeczki Europy”: finał projektu uczniowskiego

„KEI-Gwiazdeczki Europy” to nazwa szkolnej grupy, założonej przez trzech ósmoklasistów w zbąszyńskiej „Fiedlerówce” i którą opiekuje się nauczycielka angielskiego, pani Beata Wygrys-Kupińska. Jesteśmy uczniami klas ósmych, uczęszczamy do Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu.Skrót „KEI” powstał od imion trzech członków tej grupy:Konstancji, Eli, Igor. „Gwiazdeczki Europy” podkreślają w wywiadach, że czują się częścią Europy – jak gwiazdeczki na fladze Unii Europejskiej.

Uczniowie biorą udział w ogólnopolskim konkursie „Cześć, Europo!”, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o Europie i Unii Europejskiej wśród młodzieży oraz zachęcenie uczniów do aktywnego działania na rzecz lokalnych społeczności. Od końca lutego młodzież zrealizowała wiele interesujących inicjatyw na terenie Zbąszynia, których celem było popularyzowanie wiedzy o Europie i Unii Europejskiej.

Ostatnim przedsięwzięciem projektowym było „Spotkanie z Europą”, którego pierwsza część odbyła się w czwartek 12 marca o godz. 12.00 w Urzędzie Miasta w Zbąszyniu.Było to spotkanie ze specjalnie zaproszonymi na tę okazję gośćmi: posłem Jakubem Rutnickim, wicestarostą nowotomyskim, Marcinem Bramborem, burmistrzem Zbąszynia, Tomaszem Kurasińskim, sekretarzem gminy, Marcinem Hoffmanem, kierownikiem referatuinfrastruktury w gminie, Kamilem Sieratowskim,  dyrektor naszej szkoły, Anitą Rucioch-Gołek oraz radnymi i przedstawicielami lokalnych mediów. Grupa „KEI”pokazała swoje projektowe prezentacje opowiadające o Unii Europejskiej, przedstawiła sprawozdanie z dotychczasowych swoich działań oraz podzieliła się swoim punktem widzenia na wspólną Europę. Następnie odbyła się bardzo interesująca debata o Europie, która, jak to podkreślił posełRutnicki, przede wszystkim oparta jest na wspólnym systemie wartości, zgodnie z ideą„Zjednoczeni w różnorodności”.

Druga część „Spotkania z Europą” przy udziale gości i zaproszonej młodzieży szkolnej, która miała się odbyć w bibliotece, niestety nie odbyła się w związku z poleceniem administracyjnym zamknięcia obiektów użyteczności publicznej z powodu ryzyka zakażenia się koronawirusem.

Działania uczniów ze zbąszyńskiej podstawówki można śledzić na facebookowym profilu „KEI-Gwiazdeczki Europy”. Zapraszamy!

(oprac.: KEI, zdjęcia: ARG)

(Visited 217 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz