Kastet jako broń biała wymaga zezwolenia! Kolejny przypadek na poznańskim lotnisku.

Wczoraj 26 maja funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy zostali poinformowani przez pracownika Straży Ochrony Lotniska o ujawnieniu kastetu.


Właścicielem kastetu był 29 –letnie obywatel Ukrainy, których udawał się do Lwowa. Mężczyzna oświadczył, iż kastet przytwierdzono jako ozdoba do paska spodni zakupił w jednym ze sklepów. Przedmiot został zatrzymany, ponieważ mężczyzna nie miał wymaganego zezwolenia na jego posiadanie i wywóz poza granice naszego kraju. Wobec mężczyzny wszczęto postępowanie o wykroczenie a po sporządzeniu dokumentacji zezwolono na dalsze kontynuowanie podróży.

W czasie ostatnich 6 miesięcy jest to już kolejny przypadek ujawnienia w trakcie kontroli bezpieczeństwa na poznańskim lotnisku przedmiotów takich kastet. Kastet wprawdzie pomimo tego, że jest tak powszechnie dostępny zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4a ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji  nosi znamiona broni białej i należy mieć stosowne zezwolenie na jego posiadanie i wywóz poza granice Polski. W innym przypadku można liczyć się z poważnymi konsekwencjami.

(Visited 2 101 times, 1 visits today)

One thought on “Kastet jako broń biała wymaga zezwolenia! Kolejny przypadek na poznańskim lotnisku.

 • 27 maja, 2019 at 6:03 pm
  Permalink

  Biała broń nie jest zabroniona. Można bez problemu chodzić z mieczem samurajskim, prawdziwym kijem bejsbolowym, tasakiem i łukiem, a nikt nie ma prawa się przyczepić. Są konkretne wyszczególnione typy broni białej uznawane za BROŃ w rozumieniu ustawy.
  Ustawa penalizuje posiadanie bez zezwolenia broń białej w wpostaci:
  -ostrzy ukrytych wprzedmiotach niemających wyglądu broni
  -kastetów i nunczaków,
  -pałek posiadających zakończenie zciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału
  -pałek wykonanych zdrewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy
  -broń cięciwową w postaci kusz
  -przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej

  Reply

Dodaj komentarz