Ja żołnierz Wojska Polskiego… – 68 nowych żołnierzy w szeregach wielkopolskich terytorialsów

Ostatnie w tym roku szkolenie w ramach „Wakacji z WOT” dobiegło końca. Nowi rekruci dziś w placu apelowym jednostki w Lesznie złożyli uroczystą przysięgę wojskową.  Stali się tym samym pełnoprawnymi żołnierzami Wojska Polskiego.  Słowa roty wojskowej wypowiedziało 68 ochotników a wśród nich 24 kobiety.


Była to już 19. przysięga wojskowa w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, po raz kolejny miała ona szczególny, bardzo skromny charakter. Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem, w przysiędze nie uczestniczyła kompania honorowa, orkiestra wojskowa, a świadkami uroczystości nie mogli być bliscy żołnierzy składających przysięgę.

Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z COVID-19, bramy jednostki dla rodzin i przyjaciół przysięgających żołnierzy pozostały zamknięte. Transmisję z uroczystości można było obejrzeć w Internecie na kanale YouTube.

Składający przysięgę wielkopolanie i lubuszanie zostali powołani do służby 27 sierpnia i musieli odbyć intensywne szesnastodniowe szkolenie podstawowe, będące wstępem do dalszego kształcenia żołnierza WOT. Każdy dzień składał się z ćwiczeń, które trwały 12 godzin. Podczas szkolenia nowo wcieleni terytorialsi zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Przed złożeniem przysięgi, musieli zdać egzamin z tzw. „pętli taktycznej” czyli pokazać czego się nauczyli w trakcie szkolenia.

Wśród nowych żołnierzy 12 Wielopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej znajdują się ludzie różnych zawodów i profesji. Jest instruktor judo, wschodoznawca, inżynier ogrodnictwa, elektryk, informatyk, wielu uczniów i studentów. Różni ich wiele ale łączy chęć pomagania innym i służby ojczyźnie. Dzisiejsi przysięgający zasilą istniejące już bataliony lekkiej piechoty w Śremie, Lesznie, Dolaszewie pod Piłą i Skwierzynie.

***

W skali całego kraju żołnierzy WOT jest już ponad 30 000, niosą wsparcie w sytuacjach kryzysowych, współpracują z innymi służbami i wciąż doskonalą swoje umiejętności. Natomiast w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy w tej chwili ponad 2000 żołnierzy.

mjr  Marcin MISIAK

  1. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

„Zawsze gotowi, zawsze blisko”

(Visited 29 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz