Ekumeniczne Święto Biblii w Poznaniu
Już po raz 17. poznaniacy obchodzą Ekumeniczne Święto Biblii. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są słowa z Apokalipsy: „Ja temu, który pragnie, dam pić darmo ze źródła wody życia”. Z organizatorami spotkał się Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
XVII Ekumeniczne Święto Biblii trwa w Poznaniu od 20 do 25 października. Organizuje je Poznańska Grupa Ekumeniczna. W tym roku ramach obchodów poznaniacy mogli posłuchać koncertu Gospel Joy & Metro Big Band, wziąć udział w wykładach i spotkaniach biblijnych i spotkać się z Janiną Ochojską i Szymonem Hołownią. Kulminacyjnym punktem święta jest ekumeniczne nabożeństwo w katedrze poznańskiej, które poprowadzi abp. Wojciech Polak, prymas Polski i bp. Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.
Przed nabożeństwem z członkami Poznańskiej Grupy Ekumenicznej spotkał się Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
– Poznańska Grupa Ekumeniczna najlepiej ukazuje, że nawet w kwestiach tak złożonych, jak religia, gdzie podziały trwają niekiedy od setek lat, można rozmawiać mimo różnic – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Nasze spotkania są dla mnie inspiracją, by rozmawiać ze wszystkimi, niezależnie od poglądów. Spowodowały również, że sam sięgam co Pisma Świętego co najmniej dwa razy w tygodniu, za co bardzo dziękuję.
W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele miasta i innych instytucji: Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, Jan Grabkowski, starosta powiatu poznańskiego i prof. Andrzej Lesicki, rektor UAM. Przybył również abp. Wojciech Polak, prymas Polski, który wręczył prezydentowi Poznania Biblię Ekumeniczną.
– To, co robimy w Poznaniu to dla nas niesamowicie ważne – mówił ks. Jan Ostryk z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. – Potrafimy połączyć nie tylko przedstawicieli podzielonego chrześcijaństwa, ale i spotkać się z ludźmi, którzy myślą inaczej. Nawet, jeśli nie zgadzamy się ze sobą we wszystkim, to i tak potrafimy rozmawiać. Dziękuję prezydentowi Poznania, ze podtrzymuje tradycję tych spotkań i życzymy sił na dalszą pracę.
W skład Poznańskiej Grupy Ekumenicznej wchodzą Kościoły chrześcijańskie Poznania. Są wśród nich Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej, czyli: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Chrześcijan Baptystów oraz Kościoły współpracujące z PRE: Kościół Rzymskokatolicki i Kościół Zielonoświątkowy.
Historia współpracy Kościołów poznańskich ma ponadczterdziestoletnią historię. W 2002 r. przyjęła bardziej zorganizowaną i systematyczną formę. Poznańska Grupa Ekumeniczna spotyka się raz w miesiącu na wspólnej modlitwie, dyskusji i omawianiu dalszych ekumenicznych spotkań. Najważniejszymi wydarzeniami przygotowywanymi wspólnie przez Kościoły poznańskie są Ekumeniczne Święto Biblii oraz Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
Tegoroczne obchody święta zakończy prezentacja Biblii Ekumenicznej, wydanej przez Towarzystwo Biblijne w Polsce. Spotkanie odbędzie się 25 października w Bibliotece Raczyńskich (o godz. 18). Poprowadzi je Małgorzata Platajs, dyrektor Towarzystwa Biblijnego.
XVII Ekumeniczne Święto Biblii jest objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania.
AW /poznan.pl/