Dni Otwartych Ramion w Zbąszyniu

Zbliża się 79. rocznica deportacji polskich Żydów z III Rzeszy do Zbąszynia. Wydarzenia z października 1938 roku prof. Jerzy Tomaszewski nazwał „Preludium Zagłady”. 28 października to dla mieszkańców Zbąszynia od wielu lat rocznica „przygarnięcia” kilku tysięcy wydalonych Żydów, o której zwykło się tutaj mówić „Dni Otwartych Ramion”.


W Zbąszyniu wygnańcy znaleźli schronienie. Miasteczko, w którym mieszkało wtedy ponad 5 tys. ludzi, nagle, w ciągu jednej nocy przyjęło przeszło 6 tys. deportowanych. Pospiesznie organizowano im noclegi, między innymi w dawnych koszarach wojskowych, na dworcu kolejowym, w nieistniejącym dziś młynie braci Grzybowskich, w szkole na dzisiejszym Placu Wolności, w sali gimnastycznej i w synagodze, a także w mieszkaniach prywatnych. Wtedy, jak pisze prof.  Tomaszewski, „Honor społeczeństwa polskiego ratowali mieszkańcy Zbąszynia.”

Z tej okazji 26 października odbędzie się gra miejska pt. „Śladami Preludium Zagłady”, która ma na celu upamiętnienie wydarzenia, jakim było wypędzenie z Niemiec hitlerowskich kilku tysięcy Żydów posiadających obywatelstwo polskie do Zbąszynia (przebywali oni w Niemczech od wielu lat). Zaproszonymi do uczestnictwa w niej są grupy uczniów z szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu gminy Zbąszyń. W czasie gry uczniowie odkryją miejsca, które były związane z tym wydarzeniem, oraz zapoznają się z fragmentami wspomnień. Dowiadują się również o postawie mieszkańców Zbąszynia wobec tej tragedii, która była zapowiedzią Holokaustu. Gra jest już imprezą cykliczną i ma też zadanie krzewienia wiedzy na ten temat wśród kolejnych pokoleń uczniów.  Organizatorem przedsięwzięcia jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zbąszyniu, a koordynatorem mgr Jerzy Sikuciński.

O godz. 9.00 w czwartek 26 października na Rynku odbędzie się uroczyste podniesienie flagi upamiętniające wydarzenia sprzed 79. lat.

W sobotę 28 października zapraszamy do Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu. O godz. 10.00 odbędą się dla dzieci warsztaty czytelniczo-plastyczne pt. „Baśnie żydowskie”, na których będziemy mogli poprzez czytane bajki poznać kulturę naszych niegdysiejszych sąsiadów. Będzie to okazja do zapoznania dzieci z tradycją żydowską i jej bardzo interesującą symboliką.

O godz. 17.00 pokażemy film dokumentalny Wojtka Olejniczaka z Fundacji Tres pt. „Do zobaczenia za rok w Jerozolimie”. Filmowi będzie towarzyszyć okolicznościowa wystawa w budynku biblioteki. Następnie zaprosimy Państwa na prezentację Anity Rucioch-Gołek pt. „Kim byli zbąszyńscy Żydzi?”.

O godz. 19.00 zapraszamy na film fabularny pt. „Azyl”, który pokazuje autentyczną historię dyrektora warszawskiego zoo i jego żony, Jana i Antoniny Żabińskich, którzy podczas II wojny światowej ratowali prześladowanych Żydów.

Na wydarzenia kulturalne związane z 79. rocznicą „Polenaktion” jest wstęp wolny, jedynie na warsztaty dla dzieci obowiązują zapisy (tel. do biblioteki: 68 3860 700).(Visited 130 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz