Derby Poznania dla Lecha! Lech wygrał w derbach stolicy Wielkopolski z Wartą 1:0. [ZDJĘCIA, FILM]

Lech wygrał w derbach stolicy Wielkopolski z Wartą 1:0. Chociaż gospodarzem byli „Zieloni” to mecz odbył się na Stadionie Miejskim przy ul. Bułgarskiej, na który przyszło prawie 19 tysięcy kibiców.

Z okazji tegorocznych jubileuszów obu poznańskich klubów – 110 lat Warty i stulecia Lecha – udało się, przy udziale władz miasta, doprowadzić do rozegrania tego meczu na stadionie w Poznaniu.


To nie było takie oczywiste, bowiem Warta normalnie swoje spotkania rozgrywa w Grodzisku Wielkopolskim.

Było to 15. spotkanie derbowe Lecha i Warty w najwyższej klasie rozgrywkowej. Po raz dziesiąty wygrał Kolejorz. Warta z kolei wygrała po raz ostatni w 1995 roku, kiedy wiadome już było że spadnie ówczesnej 1. ligi. Od 2020 roku, kiedy „zieloni” wrócili do gry z najlepszymi zespołami w Polsce, nie udało się jej jeszcze pokonać Lecha. Podobnie jednak, jak w czterech ostatnich starciach, nie było dla „niebieskich” łatwe zwycięstwo. Jedynego gola strzelił w 53. minucie Afonso Sousa.

Mecze Lecha z Wartą, to jedyne takie derby w Polsce i pewnie także na świecie, gdzie oba kluby się szanują, a przede wszystkim kibice z każdej z drużyn nie są do siebie wrogo nastawieni. Sympatycy obu drużyn siedzą nawet obok siebie na meczach, a nierzadko kibicują obu zespołom.

Kolejne derby, które znowu odbędą się przy Bułgarskiej, ale tym razem gospodarzem będzie Lech odbędą się w okolicy Wielkanocy. 25. kolejkę zaplanowano bowiem na 8-9 kwietnia. 

RB /POZNAN.PL/

(Visited 81 times, 1 visits today)

Leave a Reply