Dach stołówki OHP już wyremontowany

Zakończył  się remont dachu zabytkowej stołówki w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie. Ekipy remontowo-budowlane miały do naprawy blisko 1300 metrów kwadratowych powierzchni. Nad całością czuwał konserwator zabytków, bowiem budynek liczy sobie ponad 100 lat. Pieniądze na jego modernizację pochodziły z Komendy Głównej OHP.


 
Jeszcze latem dach stołówki znajdującej się na terenie pleszewskiego Centrum nie był w najlepszym stanie, ale wszystko zaczęło się zmieniać  z dnia na dzień po wejściu na teren firmy budowlanej. Prace do łatwych nie należały, bowiem poszycie dachu kryło pod spodem wiele niespodzianek. 

– Należy pamiętać, że  budynek powstał około 1913 roku i do dziś znajdują się w nim elementy pochodzące z tamtego okresu. Niektóre zostały nadszarpnięte zębem czasu i trzeba je było zastąpić nowymi. Cały remont obejmował  wymianę dachówki ceramicznej  z całkowitą wymianą łat, naprawę więźby dachowej i obróbki blacharskie.  Powierzchnie parterowe zostały zabezpieczone papą.  – wylicza Krystian Piasecki, dyrektor Centrum. 

Wyremontowano też wieżę zegarową górującą nad dachem stołówki.  Została obita blachą tytanowo-cynkową. 

 -Ten rodzaj blachy  jest wybitnie trwały i nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów konserwujących. W wieży  znajduje się zabytkowy zegar, który za czasów wojskowych  wybijał  donośnym dźwiękiem każdą  godzinę. W ten sposób porządkował życie w koszarach. – dodaje Krystian Piasecki. 

Budynek zabytkowej jadłodajni  liczy 107 lat. Od momentu powstania zawsze pełnił tę samą funkcję- najpierw stołowali się tam żołnierze pruscy, potem polskie wojsko. Od prawie 26 lat służy ona młodzieży Centrum Kształcenia i Wychowania OHP.

Fot. przed remontem i po remoncie

 

(Visited 23 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz