Członkowie TDH 57pp z Bukowca za sprawą 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii na spotkaniu z Rumuńską Rodziną Królewską

Zwiedzanie Bukaresztu, audiencja u Księżnej, ba … nawet sam wyjazd do Rumunii wydawał się jeszcze do niedawna abstrakcją. Tymczasem w dniach 17-21 czerwca 2017 roku przemierzyliśmy prawie 4 tysiące kilometrów odwiedzając miejsca związane z Honorowym Patronem 57 Pułku Piechoty Wielkopolskiej Karolem II Królem Rumunii.

Zakątki tej cześć Europy jeszcze chwilę wcześniej znane nam były tylko z drogowych map, szkolnych atlasów geograficznych czy też opowiadań wytrawnych traperów.

Na początek, w deszczowej scenerii zwiedziliśmy m.in. Alba Julię. Potężną twierdzę, na terenie której 1 grudnia 1918 roku doszło do zjednoczenia Besarabii, Bukowiny i Siedmiogrodu efektem czego powstała Wielka Rumunia. Jedna z największych tego typu budowli w tej części kontynentu była również miejscem koronacji królów, w tym też Króla Karola II. Podróżując z Braszowa w stronę Bukaresztu nie sposób pominąć ukrytej pośród gór letniej rezydencji królów w Sinaia. Na szczęście mieliśmy tą sposobność i jako oficjalna delegacja Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Małgorzaty, w towarzystwie przesympatycznej Pani Przewodnik poznaliśmy zakamarki Pałacu Peles – miejsca, w którym przyszedł na świat Król Karol II.

A w jaki sposób doszło do wyjazdu w tak odległą od Polski część Europy?

Wszystko zaczęło się w 2016 roku. Pomysł spotkania z przedstawicielami Rumuńskiej Rodziny Królewskiej, potomkami Karola II Króla Rumunii był już od dłuższego czasu przedmiotem naszych rozważań. Konkretne działania rozpoczęły się jednak dopiero w grudniu ubiegłego roku od rozmowy
z Panią Iulianą Grażyńską – Konsulem Honorowym Rumunii w Poznaniu. Co niektórzy powątpiewali, inni stukali się w czoło. Gdzie my, członkowie Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii na salonach królewskiego dworu? Ale … kto nie próbuje ten … Dzięki życzliwości Pani Konsul, która bez wahania zgodziła się przetłumaczyć na język rumuński treść listu, udało się przygotować pierwszą korespondencję skierowaną do Pałacu Elizabet w Bukareszcie.

Oczywiście, gdyby nie osoba Pana Traiana Sarca – Sekretarza Dworu Królewskiego, który wykazał dużą życzliwość i zrozumienie w odniesieniu do naszej prośby, temat spotkania w Pałacu Elizabet w ogóle by nie zaistniał. A tak, w niedługim czasie otrzymaliśmy odpowiedź i marzenia o możliwości bezpośredniej konwersacji z Rodziną Królewską stawały się coraz bardziej realne.

W planowaną na Dworze Królewskim wizytę szczęśliwym zbiegiem okoliczności wplotły się niezwykłe uroczystości jakie miały miejsce w Poznaniu w  dniu 12 maja 2017 roku. Było to wydarzenie istotne zarówno dla nas, członków TDH 57pp, ale przede wszystkim dla żołnierzy Batalionu Logistycznego 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego dowodzonego przez Pana ppłk Zbigniewa Siwka. A to ze względu na decyzję Nr 16/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 stycznia 2017 roku w sprawie przejęcia dziedzictwa tradycji przez Batalion Logistyczny 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego, która sprawiła, że Batalion Logistyczny stał się kontynuatorem tradycji 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii we współczesnych strukturach Wojska Polskiego. Tym samym, poznańskie uroczystości zamknęły akcję powiązania wszystkich formacji 17. WBZ z tradycjami oddziałów Wojska Polskiego z okresu II RP. Niebagatelną rolę odegrał tutaj Pan Michał Andrzejak ze Stowarzyszenia Twierdza i Dawny Garnizon Poznań, który dzięki swojemu uporowi i ciężkiej pracy kilka lat temu rozpoczął a w maju br. skutecznie sfinalizował cały proces. Poznańskie uroczystości były wyjątkowe jeszcze z jednego powodu. Otóż w uroczystym przejęciu tradycji 57 Pułku Piechoty brał czynny udział Jego Królewska Wysokość Książę Radu – reprezentując w tym dniu Matkę Chrzestną Sztandaru 57 Pułku Piechoty, Jej Królewską Wysokość Księżniczkę Rumunii, Strażniczkę Korony Rumuńskiej Małgorzatę Hohenzollern-Sigmaringen.

Spotkanie w Pałacu Elizabet w Bukareszcie zostało ostatecznie ustalone na dzień 19 czerwca 2017 roku na godz. 16.30. Poza oczywiście członkami TDH 57pp i przedstawicielami Batalionu Logistycznego 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii w składzie delegacji był również Pan Marcin Wilczek – Ambasador RP w Bukareszcie i Pan Pułkownik Tomasz Domański – Attache Obrony z Ambasady RP w Bukareszcie. W tym wyjątkowym miejscu nie mogło oczywiście zabraknąć Pani Iuliany Grażyńskiej i Pana Michała Andrzejaka. Pobyt w Pałacu Elizabet rozpoczęliśmy od jego krótkiego zwiedzania. Dzięki uprzejmości właścicieli zostaliśmy oprowadzeni po najciekawszych miejscach Pałacu poznając przy okazji jego historię. Spotkanie z Jej Królewską Wysokością Księżną Małgorzatą i Jego Królewską Wysokością Księciem Radu czyli najważniejszy punkt naszej podróży rozpoczęło się o godz. 17.00. Przedstawiciele Batalionu podarowali Księżnej miniaturę Sztandaru 57 Pułku Piechoty. My z kolei, w imieniu wszystkich członków TDH 57pp przekazaliśmy repliki naramienników z munduru żołnierzy 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii. Ponadto, chcąc zaakcentować naszą małą Ojczyznę, będącą jednocześnie miejscem, gdzie Pułk rozpoczął swój drugowojenny szlak bojowy, podarowaliśmy Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Małgorzacie miniaturę wiklinowego kosza. Oryginalne dzieło, wyplecione przez nowotomyskich plecionkarzy, w 2006 roku wpisane do Księgi Rekordów Guinessa stoi na Placu Niepodległości w Nowym Tomyślu. Najwięcej emocji wzbudziły jednak rysunki przedstawiające Rumuńską Rodzinę Królewską, Prace plastyczne zostały przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Nowym Tomyślu i Szkoły Podstawowej im. Powstańców Ziemi Opalenickiej w Urbanowie. Samo spotkanie i rozmowa z Książęcą Parą przebiegała w niezwykle przyjaznej i domowej atmosferze. Wspomniane były zarówno akcenty z przeszłości, związane z wizytą Króla Karola II i Księcia Michała w Poznaniu w 1937 roku, jak i te współczesne dotyczące oddziałów Wojska Polskiego stacjonujących w ramach kontyngentu NATO na terenie Rumunii. Na zakończenie przeszliśmy do ogrodu, gdzie pośród pięknej zielonej scenerii zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia.

Po spotkaniu, niezwykle szczęśliwi udaliśmy się na spoczynek, by następnego dnia wyruszyć w drogę powrotną do Polski … bagatela 1 800 km.

Relacja Adrian Pawelski , zdjęcia   Daniela Angelescu, (The Romanian Royal Household) , archiwum własnego TDH 57pp.

Więcej informacji na temat Towarzystwa Działań Historycznych im.Feliksa Pięty w barwach 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii 

www.tdhpieta.dobroni.pl

facebook.com/tdh57pp 
This slideshow requires JavaScript.
Czytaj również …
(Visited 517 times, 1 visits today)

Leave a Reply