CKiW OHP Pleszew- Zabawa może być niebezpieczna

Kulig śnieżny przy użyciu  samochodu, wchodzenie na lód bez uprzedniego upewnienia się, czy jest stabilny lub  zjeżdżanie na sankach w miejscach niebezpiecznych- taki był motyw przewodni prelekcji  dla młodzieży z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w  Pleszewie, która na terenie placówki odbywa praktyki zawodowe. Jednak w wolnym czasie korzysta z uroków zimy i według prognoz pogody- jeszcze będzie miała szansę  to robić, bo synoptycy zapowiadają kolejne opady śniegu.


W tym roku zima zdążyła się już pokazać od tej mroźnej i śnieżnej strony. Stała się więc okazją do zabaw i uprawiania sportu przez wielu młodych ludzi . Niestety, medialne doniesienia z kraju o śmiertelnych wypadkach na sankach czy kuligach śnieżnych sprawiły, że wychowawcy z Centrum po raz kolejny postanowili przypomnieć swoim podopiecznym o zagrożeniach.

– Zima to bardzo piękna pora roku, ale i też niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Konieczne jest więc ciągłe przypominanie  młodzieży, że  najważniejsze jest dbanie o własne bezpieczeństwo. Stąd też regularne spotkania z opiekunami, którzy nie tylko ostrzegają przed konsekwencjami, ale i też radzą, co robić w krytycznych sytuacjach. – wyjaśnia Sylwia Kordylas, zastępca dyrektora Centrum.

 Najważniejsze jest jednak zachowanie zdrowego rozsądku. Kilkustopniowy mróz wcale nie musi mocno zamrozić tafli wodnych zbiorników, a leżący na nim często śnieg- bywa bardzo zdradliwy . Z pozoru zwykłe zjeżdżanie na sankach z niewielkiej górki też może okazać się niebezpieczne, gdy na drodze stoi nawet niewielkie drzewo.

– Rozmawialiśmy z naszymi uczniami o tym, jak bezpiecznie korzystać z uroków zimy i na co zwracać szczególną uwagę. Instruowaliśmy ich również, co mają robić w sytuacjach niebezpiecznych i w jaki sposób wdrożyć ewentualną pomoc. Jednak przede wszystkim zależało nam na tym, aby wszyscy kierowali się zdrowym rozsądkiem i unikali brawurowych zachowań.- dodaje  Joanna Gottowt, wychowawczyni młodzieży.

Wychowawcy ostrzegali też młodzież, aby zimowe zabawy  najlepiej odbywały  się w grupach. Dzięki temu  istnieje szansa na szybkie wezwanie pomocy i uratowanie z opresji.  

 

(Visited 99 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz