Centrum Medycyny Senioralnej powstanie w Poznaniu

Centrum Medycyny Senioralnej może być już wybudowane w 2020 r. Miasto przeznaczy na nią prawie 60 mln zł, z czego pierwszy milion wyda jeszcze w tym roku.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej, czyli w dokumencie, który precyzyjnie określa najważniejsze inwestycje na najbliższe lata (oraz to, ile pieniędzy wyda na nie miasto), kwota na Centrum Medycyny Senioralnej jest cały czas wpisana. Tylko w tym roku Poznań wyda na przygotowania do budowy milion zł, w 2019 – ponad 30,3 mln zł, a w 2020 – ponad 28 mln zł.


– Centrum Medycyny Senioralnej wbrew opinii niektórych polityków nie jest zagrożone – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Pieniądze przeznaczone na jego budowę nie zniknęły. To zbyt ważna dla poznaniaków inwestycja, byśmy mieli z niej zrezygnować. Potrzebujemy takiego miejsca i ono powstanie.

Miasto będzie ubiegać się o kolejne dofinansowanie unijne, które pomoże w działalności bieżącej. Przygotowuje się już do najbliższego konkursu, który ma zostać ogłoszony w październiku tego roku.

Nierealny termin we wcześniejszym wniosku

Niestety Poznań musiał przerwać negocjacje dotyczące innego dofinansowania z unijnych funduszy. Chodzi o 20,2 mln zł, o które starał się wcześniej POSUM. Pieniądze miały być przeznaczone na konkretny projekt dotyczący m.in. rehabilitacji osób starszych.

We wniosku o dofinansowanie były dyrektor POSUM wprost oświadczył, że projekt będzie realizowany na podstawie dokumentu zawartego w regulaminie konkursu: „Schematu Systemu Wsparcia Osób Starszych”.Schemat ten zakładał, że seniorzy będą korzystać z kompleksowego wsparcia, na które składać się będzie wiele usług. Podzielono je na niezbędne i dodatkowe. W niezbędnych znalazły się: Środowiskowe Centrum Wsparcia Osób Starszych, Dzienny Dom Opieki Medycznej, Dzienny Dom Pomocy, Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania i pielęgniarska opieka długoterminowa. W dodatkowych: hospicjum stacjonarne i domowe oraz mieszkania wspomagane.

Problem w tym, że Środowiskowe Centrum Wsparcia Osób Starszych, Dzienny Dom Opieki Medycznej i Hospicjum stacjonarne miały znajdować się w Centrum Medycyny Senioralnej – w budynku, który miał być oddany do użytku we wrześniu 2019 roku. Tymczasem we wniosku o dofinansowanie napisano, że usługi dla seniorów będą dostępne już rok wcześniej, od września 2018 roku. Termin był więc zupełnie nierealny.

Urzędnicy rozważali możliwość przesunięcia tego terminu na później, ale okazało się, że nie pozwala na to regulamin konkursu. Zgody na przesunięcie daty nie wyraziła komisja negocjacyjna z urzędu marszałkowskiego. Miasto sprawdziło więc, czy da się zmodyfikować wniosek tak, by ograniczyć usługi uznane wcześniej za niezbędne i skupić się na tym, by nieść pomoc seniorom w ich domach. Nie było jednak takiej możliwości. Dlatego też Poznań złoży nowy wniosek o kolejne dofinansowanie.

Miliony dla seniorów

Poznań realizuje nowatorską politykę senioralną na skalę nieporównywalną z innymi miastami Polski, stworzyliśmy jako jedni z pierwszych w Polsce Centrum Inicjatyw Senioralnych, bardzo aktywnie działa Miejska Rada Seniorów.

Miasto cały czas realizuje inne duże projekty ze wsparciem z unijnych funduszy. Jednym z nich jest warty 13,3 mln zł (ponad 12,7 mln dofinansowania) projekt „Usługi społeczne dla mieszkańców Poznania”. Dzięki niemu starsi poznaniacy mogą korzystać z opieki we własnym miejscu zamieszkania, usług domowych, pomocy asystentów czy z teleopieki.

W mieście funkcjonuje innowacyjny pakiet Poznań Viva Senior. Dzięki niemu starsi poznaniacy mogą skorzystać z darmowych przejazdów taksówkami („Taksówka dla Seniora”), wypożyczyć z biblioteki książki i audiobooki z dowozem („Książka dla Seniora”), za darmo wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny czy skorzystać z bezpłatnego pedicure leczniczego. Dzięki „Złotej Rączce” mogą liczyć na darmowe naprawy drobnych usterek, a Poznańska Złota Karta 60+ zapewnia im zniżki na wiele produktów i usług. Mogą też skorzystać z minigrantów i zdobyć bezzwrotne 10 tys. zł na adaptację mieszkania do własnych, związanych z wiekiem potrzeb.

AW /pozman.pl/


(Visited 106 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz