Budowa Roku 2018 stoi w Swarzędzu

Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu przy Zespole Szkół nr 1 otrzymało nagrodę I stopnia  i tytuł Budowy Roku. Organizatorzy konkursu zwrócili uwagę na innowacyjność projektu i sprawnie przeprowadzoną budowę.


– W powiecie od lat stawiamy na zawodowców, bo wiedza oraz umiejętności praktyczne to przepustka do lepszego świata. Nasi absolwenci nie wiedzą, czym jest bezrobocie. Zdobywają zawód, uczą się języków, zdają międzynarodowe egzaminy. Część kształci się dalej, część od razu znajduje zatrudnienie. Powiat poznański od lat promuje edukację branżową. Staramy się, aby nasi uczniowie mieli jak najlepsze warunki do nauki, czego potwierdzeniem jest swarzędzkie centrum – mówi Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.

CKP w Swarzędzu to nie tylko nauka w 18 supernowoczesnych pracowniach, ale także lekcje na… dachu budynku. Dzięki zamontowanym panelom fotowoltaicznym, solarom czy elektrowni wiatrowej młodzież poznaje zasady budownictwa energooszczędnego.

Z Centrum, zajmującego blisko 4 tysiące metrów kwadratowych, może korzystać nawet 400 osób.  Oprócz pracowni do nauki 30 zawodów, CKP posiada stację obsługi diagnostycznej, pracownię hotelowo-gastronomiczną – z pokojami, kuchnią i recepcją.  W nowych pracowniach chętni kształcą się w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, monter mechatronik, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik automatyk, technik informatyk, tapicer, stolarz, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, technik mechanik (specjalność urządzenia  sterowane numerycznie CNC), elektryk. – Niektóre pracownie mają tak nowoczesny sprzęt, że właściciele  firm z pewnością mogą nam go pozazdrościć – nie ma wątpliwości Przemysław Jankiewicz, dyrektor ZS nr 1.

Warunki zarówno do nauki zawodu, jak i zdobywania wykształcenia ogólnego sprawiają, że o jedno miejsce szkole branżowej ubiega się nawet pięciu chętnych, a w technikum trzech. – Kształcić się w nich mogą uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu, którzy uznają za konieczne podniesienie kwalifikacji w innych niż wyuczony zawodach, a także młodzież ze szkół kształcących zawodowo, chcący podnieść kompetencje. To także oferta dla pracujących, zainteresowanych zmianą lub podniesieniem kwalifikacji oraz bezrobotnych, skierowanych do Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu przez Powiatowy Urząd Pracy w celu uzupełnienia lub nabycia niezbędnych kwalifikacji – dodaje Tomasz Łubiński.

Budowa supernowoczesnego centrum, które funkcjonuje od ubiegłego roku, trwała 16 miesięcy. Inwestycja kosztowała 34 miliony złotych, z czego 18 mln zł stanowi dotacja unijna. Obiekt dostosowany jest dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Konkurs „Budowa Roku” organizowany jest od wielu lat przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, przy współudziale Ministerstwa Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Jego celem jest wyróżnienie najlepiej przeprowadzonych procesów budowlanych – od organizacji i jakości robót po innowacyjność rozwiązań oraz wpływ inwestycji na otoczenie. Kapituła przygląda się zarówno projektom powstałym od zera, jak i istniejącym poddanym przebudowom.

KG/powiat.poznan.pl

(Visited 34 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz