Biała Sobota w Poznaniu

Bezpłatne EKG, badania słuchu i wzroku, mammografia i specjalistyczne porady na temat zdrowego żywienia – to tylko niektóre propozycje, jakie czekają na poznaniaków podczas Białej Soboty.


Lekarze i specjaliści będą udzielać konsultacji 9 lutego, od godz. 9 do 13.

Biała Sobota to oferta dla wszystkich mieszkańców miasta, niezależnie od wieku. Jej organizatorzy – Miasto Poznań i Caritas Archidiecezji Poznańskiej – szczególnie zachęcają do udziału aktywnych zawodowo poznaniaków, którzy na co dzień nie mają czasu na kontakt ze specjalistami. Zapraszają też osoby korzystające z pomocy Caritas.

Wydarzenie odbędzie się 9 lutego w godzinach od 9:00 do 13:00, w siedzibie Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętego Stanisława Kostki przy ul. Głogowskiej 92 w Poznaniu. Będzie można skorzystać z wielu bezpłatnych porad lekarskich, badań diagnostycznych i profilaktycznych, a także innych specjalistycznych porad i świadczeń zdrowotnych.

Poznaniacy będą mogli zmierzyć ciśnienie, sprawdzić poziom cholesterolu, trójglicerydów i glukozy we krwi, zrobić EKG i mammografię (kobiety w wieku 50-74 lata), zbadać słuch i gęstość kości (zwłaszcza osoby powyżej 50 roku życia). Mężczyźni, którzy skończyli 60 lat, będą mieli okazję, by zbadać poziom PSA – czyli wykonać badanie krwi, które pomaga we wczesnym wykrywaniu raka prostaty.

Uwaga! Osoby, które chcą wykonać badania poziomu cukru, cholesterolu czy trójglicerydów, powinny zgłosić się na czczo.

Na dorosłych i dzieci, które skończyły 12 lat, czekać będzie okulista, który zbada wzrok i wykryje jego wady. Specjaliści zbadają wideodermatoskopem zmiany skórne i zaoferują konsultację dermatologiczno-onkologiczną. Można będzie też skorzystać z analizy składu ciała wraz z określeniem BMI – czyli oznaczeniem wskaźnika masy ciała. W ofercie są również porady lekarskie z zakresu: kardiologii, interny, diabetologii, neurologii, endokrynologii, pulmonologii, urologii, ortopedii, chirurgii onkologicznej, profilaktyki raka gruczołu piersiowego (w tym nauka samobadania piersi) dietetyki i zdrowego żywienia, fizjoterapii, rehabilitacji kardiologicznej, psychologii, podologii (diagnostyka chorób stopy), leczenia jąkania, światłoterapii i ziołolecznictwa.

Będzie możliwość zapisania się na bezpłatne badania laryngologiczne w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi dla osób z grupy ryzyka w wieku 40-65 lat.

Dla osób z dziećmi przygotowana zostanie specjalna strefa rodzinna, a w niej: „Szpital pluszowego misia”, pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz atrakcje przygotowane przez Centrum Inicjatyw Rodzinnych.

Poznaniacy i poznanianki, którzy na co dzień opiekują się osobami starszymi, przewlekle chorymi lub leżącymi, będą mogli skorzystać z instruktażu przeprowadzonego przy pomocy manekina geriatrycznego. Na poznańskich seniorów czekać będzie punkt informacyjny, w którym będą  mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat oferty miasta dla starszych mieszkańców – m.in. Złotej Karty Seniora.

Szczegółowe informacje na temat pełnej oferty przygotowanej przez organizatorów będą udzielane w oznaczonym Punkcie informacyjnym, zlokalizowanym na wprost wejścia głównego do budynku szkoły. Osoby z ograniczoną ruchomością i z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać z windy oraz z pomocy wolontariuszy.

AW /poznan.pl/

(Visited 167 times, 1 visits today)

Leave a Reply