Awionetka spadła na pole. Nie żyje pilot

W piątek 17 sierpnia o godz. 12.47 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało, że w miejscowości Podrzewie gm. Duszniki na pole spadła awionetka.Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Duszniki, OSP Sękowo, OSP Pniewy oraz Policja.
Na miejsce zdarzenia zadysponowano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali rozbity samolot dwupłatowy ultralekki, który był objęty ogniem oraz pożar ścierniska.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palący się samolot, jednego prądu gaśniczego na palące się ściernisko, wyznaczeniu i zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR oraz ograniczeniu dostępu osób postronnych do miejsca zdarzenia.
Po ugaszeniu pożaru wewnątrz awionetki znaleziono zwęglone zwłoki pilota.
Na miejsce zdarzenia przybyła Grupa Operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, Grupa Operacyjna z Komendy Powiatowej PSP w Szamotułach, Komendant Powiatowy Policji, Prokurator oraz Komisja Badań Wypadków Lotniczych.
W działaniach ratowniczych brało udział 7 zastępów (29 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, śmigłowiec LPR, Prokurator oraz Policja.
Przyczyny tragicznego zdarzenia ustala Policja pod nadzorem Prokuratora.

Opracował:  mł. ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcie: OSP Duszniki


(Visited 766 times, 1 visits today)

Leave a Reply