ARESZTY ZA „TREFNY” TYTOŃ! Uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconej akcyzy to prawie 1,5 miliona złotych.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się handlem tytoniem bez polskich znaków akcyzy.


W związku ze sprawą sąd aresztował 3 spośród 6 zatrzymanych osób. Uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconej akcyzy to prawie 1,5 miliona złotych.

Sprawa ma swój początek 14 marca br., kiedy poznańscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej uzyskali informację o planowanym transporcie wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Wytypowany pojazd został zatrzymany do kontroli w podpoznańskim Luboniu. Okazało się, że dwaj mężczyźni przewożą nie tylko 80 kilogramów krojonego tytoniu oraz 16 tysięcy sztuk podrobionych papierosów, ale także urządzenia służące do wykrywania lokalizatorów GPS oraz podsłuchów radiowych i GSM.

Policjanci szybko ustalili, skąd wyjechał nielegalny towar. W hali magazynowej położonej kilka kilometrów dalej policjanci odkryli nielegalną krajalnię tytoniu. W pomieszczeniach policjanci zabezpieczyli maszynę do cięcia liści oraz prawie 1200 kilogramów krojonego tytoniu.

W związku ze sprawą policjanci zatrzymali łącznie 6 osób – pięciu mężczyzn oraz kobietę. To mieszkańcy powiatu poznańskiego w wieku od 34 do 63 lat.

Śledczy ustalili, że w wyniku swojej przestępczej działalności, z tytułu nieopłaconej akcyzy, sprawcy narazili Skarb Państwa na straty sięgające 1,5 mln złotych.

Wszyscy usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego uczynili stałe źródło dochodu.

Trzech spośród zatrzymanych mężczyzn decyzją sądu trafiło do aresztu na trzy miesiące. Pozostali podejrzani zostali objęci przez prokuratora policyjnym dozorem.  Wszystkim grozi do 5 lat więzienia.

Policjanci zapowiadają, że w tej sprawie lista osób zatrzymanych i postawionych zarzutów nie jest ostatecznie zamknięta.

(Visited 219 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz