Akt oskarżenia wobec członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się organizowaniem nielegalnego przerzutu obywateli Wietnamu z Polski do krajów Europy Zachodniej oraz handlem ludźmi. [ZDJĘCIA, FILM]

Do Sądu Okręgowego w Poznaniu wpłynął akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się organizowaniem nielegalnego przerzutu obywateli Wietnamu z Polski do krajów Europy Zachodniej oraz handlem ludźmi.


Kierującemu grupą 30-letniemu mieszkańcowi Warszawy pochodzenia wietnamskiego grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności natomiast pozostałym członkom grupy grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Akt oskarżenia wobec czterech obywateli naszego kraju to efekt śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą,


która trudniła się nielegalnym przerzutem obywateli Wietnamu z Polski na zachód Europy. Członkowie grupy zajmowali się także przerzutem przez naszą granicę małoletnich cudzoziemców, których wprowadzano w błąd co do warunków przyszłej pracy w celu wykorzystania ich do pracy o charakterze przymusowym. Jak ustalili śledczy członkowie grupy zapewniali cudzoziemcom miejsce pobytu, pozyskiwali środki transportu oraz kierowców, którzy za wynagrodzeniem przewozili obywateli Wietnamu przez granicę naszego kraju. Podczas działań realizowanych przez funkcjonariuszy SG zatrzymano 4 członków grupy – 3 mieszkańców województwa mazowieckiego oraz jednego mieszkańca województwa łódzkiego. Dwóch zatrzymanych nadal przebywa w areszcie, natomiast wobec pozostałych dwóch zastosowano dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju.

W toku prowadzonych czynności procesowych ujawniono i zabezpieczono 8 paszportów osób narodowości wietnamskiej, ponad 30 000 zł w różnych walutach, środkiodurzające w postaci marihuany, amfetaminy i ekstazy w ilości 26 tabletek. Zabezpieczono także telefony komórkowe, komputerowe nośniki danych oraz dokumenty, które są dowodami w sprawie. Z zebranego w sprawie materiału wynika, że grupa, która działała na przełomie 2014 i 2015 roku zorganizowała nielegalne przekroczenie granicy z Polski do krajów Europy Zachodniej dla nie mniej niż 272 obywateli Wietnamu. Członkom grupy przedstawiono zarzuty organizowania innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy naszego kraju, handlu ludźmi, przywłaszczania cudzych dokumentów oraz posiadania środków odurzających.

Kierującemu grupą 30-letniemu mieszkańcowi Warszawy pochodzenia wietnamskiego grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności natomiast pozostałym członkom grupy 3 mężczyznom w wieku 29, 47 oraz 54 lat grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Należy podkreślić, że za przestępstwo handlu ludźmi grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata.
href=”https://wielkopolskamagazyn.pl/wp-content/uploads/2018/03/7-133244.jpg”>


(Visited 148 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz