Zawory bezpieczeństwa – jak działają kluczowe elementy w instalacjach ciśnieniowych?

Zawory bezpieczeństwa są niezbędnymi elementami wielu instalacji, chroniącymi je przed wybuchem. Ich zadaniem jest uniemożliwienie przekroczenia danej wartości ciśnienia, co potencjalnie mogłoby skutkować eksplozją.

Czym są zawory bezpieczeństwa i gdzie się je stosuje?

Zawory bezpieczeństwa są elementami znajdującymi zastosowanie w instalacjach ciśnieniowych. Zabezpieczają układ przed nadmiernym wzrostem ciśnienia, co dotyczy zarówno czynników lotnych, jak i ciekłych. Istnieje kilka rodzajów zaworów bezpieczeństwa. Podział stosuje się w zależności od rodzaju medium, sposobu funkcjonowania lub możliwości regulacji. Co istotne, działa on samoczynnie. Gdy poziom utrzymuje się w określonym i dopuszczalnym przedziale, wówczas jest całkowicie szczelny.

Zawór bezpieczeństwa zabezpiecza instalacje w urządzeniu i zazwyczaj ma formę zamkniętą. W instalacjach na sprężone powietrze pneumatyczne zawory upuszczają nadmiar ciśnienia do atmosfery, gdy zostanie przekroczony poziom ciśnienia ustawiony przy pomocy sprężyny. Gdy ciśnienie spadnie, zawór automatycznie się zamyka. Zawór bezpieczeństwa do sprężarki ma na celu przede wszystkim zapobieganie awarii presostatu. Gdy pompa pracuje pomimo przekroczonego ciśnienia, wówczas zawór stopniowo dokonuje upuszczania nadmiaru powietrza, aby utrzymać je na właściwym poziomie. Konieczność zastosowania zaworów unaocznia się, gdy następuje jeden z trzech przypadków awarii:

  1. Spalenie silnika.
  2. Uszkodzenie pompy.
  3. Eksplozja silnika.

Oprócz samego zbiornika mogą dodatkowo eksplodować elementy instalacji. Stanowi to bezpośrednie zagrożenie, dlatego montaż i dobór odpowiedniego elementu jest bardzo istotny, szczególnie, gdy chodzi o zawór bezpieczeństwa do sprężarki.

Na co zwracać uwagę wybierając zawór bezpieczeństwa?

Dobierając odpowiedni zawór, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim cztery parametry. Pierwszym z nich jest ciśnienie otwarcia (wartość po której przekroczeniu zawór się otworzy), przepustowość (jest to ilość powietrza, która zostanie upuszczona przez zawór w danej jednostce czasu), przyłącze (wśród najpopularniejszych rodzajów przyłączy należy wymienić gwintowane oraz kołnierzowe) oraz temperaturę pracy.

Budowa zaworu – co należy wiedzieć?

Najważniejszą zasadą dotyczącą budowy zaworu są dwa poziomy, a więc obszar przepływu z wejściem oraz wyjściem. Sprężyna oraz urządzenia do przedmuchiwania zaworu zlokalizowane są w strefie pokrywy. Grzyb zaworku to element odcinający medium pod ciśnieniem od wartości będącej na wylocie. Znajduje się również element ruchomy trzpień.

Zawory bezpieczeństwa dobór – najważniejsze zasady

Dobór zaworu bezpieczeństwa jest kluczowy dla właściwego funkcjonowania całego układu. Najczęściej stosuje się zawory bezpieczeństwa sprężynowe. Zgonie z ogólnie przyjętą zasadą, otwierają się po osiągnięciu danego poziomu ciśnienia, co ma na celu bezpieczne odprowadzenie oraz przejęcie nadmiaru określonego czynnika. Gdy zawory dokonają ustabilizowania ciśnienia, wówczas automatycznie się zamykają, a zachodzi to przy wywieranej sile przez sprężynę. Sprężyna zaworu znajdująca się w pokrywie przenosi siłę poprzez trzpień na grzyb.

Przed montażem zawór bezpieczeństwa powinien zostać sprawdzony pod kątem nieszczelności. Weryfikuje się stan przyłączy, w tym potencjalne zabrudzenia lub elementy mogące wpływać na szczelność. Sprężynowe zawory powinny zostać dokładnie oczyszczone z wszelkich zabrudzeń. Element powinien zostać prawidłowo skonfigurowany według obowiązujących parametrów. Warto pamiętać, że zawór montuje się w pozycji pionowej.

W przypadku zaworów bezpieczeństwa niezbędna jest regularna konserwacja. Należy również wykonywać przeglądy, aby zweryfikować ich poprawność działania. W wielu przypadkach może to ograniczyć koszty uszkodzenia instalacji, a nawet uchronić pracowników przed wypadkiem. Zawór bezpieczeństwa do kompresora zapewnia odpowiednie ciśnienie, sprawiając, że urządzenie może prawidłowo funkcjonować. To także kluczowe podzespoły gwarantujące bezpieczne warunki pracy.

materiały sponsorowane

(Visited 153 times, 1 visits today)

Leave a Reply