Zawód poszukiwany

Stolarz to fachowiec, którego coraz częściej poszukują na rynku pracodawcy. Dla nich liczy się odpowiednio wykwalifikowany pracownik, który będzie potrafił sprostać wymaganiom rynku. I właśnie pod takim kątem w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP  w Pleszewie uczy się tego zawodu młodzież.


Stolarz to zawód, który od kilku lat przeżywa swój renesans. Należy do rzemiosła, które wymaga nie tylko zdolności manualnych, ale i też finezji oraz twórczego myślenia. Dobry fachowiec nie ma więc problemu ze znalezieniem pracy, nie ma też problemu z otworzeniem własnej działalności gospodarczej, bo klientów na pewno nie zabraknie.
– Na rynku wciąż jest deficyt  stolarzy i na realizację zamówień często  trzeba czekać bardzo długo. Przyczyniło się do tego między innymi zmniejszone  zainteresowanie klientów produkcją przemysłową.  Młodzież zaczyna sobie z tego zdawać sprawę i dlatego  w naszej placówce nie brakuje chętnych, którzy chcą się uczyć tego zawodu.
– tłumaczy Sylwia Kordylas, zastępca dyrektora CKiW.
Pleszewskie Centrum oprócz ogólnego nauczania stawia przede wszystkim na zajęcia praktyczne. Te odbywają się na terenie placówki w profesjonalnie wyposażonych warsztatach stolarskich.
–  Uczniowie mają do dyspozycji maszyny i urządzenia, których nie powstydziłaby się żadna firma zajmująca się typowo stolarką. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów uczą się nie tylko podstaw zawodu, ale i też wykonują meble, które śmiało mogą konkurować z tymi dostępnymi w sklepach. Trafiają one m.in. do internatu, w którym mieszka młodzież, czy do stołówki. Poza tym stolarze w ramach praktyk zajmują się też drobnymi naprawami w Centrum, bo stolarz musi umieć nie tylko zrobić meble, okna czy drzwi, ale musi również umieć je naprawiać.– dodaje Sylwia Kordylas.
 
Programy nauczania związane z nauką zawodu są dostosowane do młodzieży, która trafia do Ochotniczych Hufców Pracy.
 
(Visited 29 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz