Z historią w tle – wycieczka szlakiem Niepodległej

Wycieczka autokarowa z „historią w tle” w ramach akcji „Niepodległość Zachodniej Wielkopolski
Z inicjatywy Gminy Zbąszyń i we współpracy z Biblioteką Publiczną w Zbąszyniu 6 sierpnia odbyła się wycieczka autokarowa


pt. „Z historią w tle” w ramach akcji „Niepodległość Zachodniej Wielkopolski”, której pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Obra – Warta. Celem wycieczki było upamiętnienie walk Powstańców Wielkopolskich, którym nie udało się odbić 4 polskich miast tj. Międzyrzecza, Pszczewa, Trzciela i Zbąszynia. Przeszłość tych miast opowiada o bogatej historii ziem dawnego wielkopolskiego Powiatu Międzyrzeckiego (Kreis Meseritz): powstałego 2 października 1791 roku na mocy Uchwał Sejmu Wielkiego.

Mieszkańcy Gminy Zbąszyń odwiedzili tego dnia sąsiadów: piękny, klimatyczny Trzciel (tu: Kościół pw. Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika), urokliwy, fascynujący Pszczew (tutaj: kościół św. Marii Magdaleny) i Międzyrzecz – miasto o niełatwej, ale równie fascynującej historii (tu: Sala Tradycji w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej i Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego). W każdej w tych miejscowości towarzyszyli wycieczkowiczom lokalni przewodnicy i każdy z nich z ogromną pasją opowiadał o swoim mieście.

Po tej terenowej lekcji historii nikt nie ma wątpliwości, że przeszłość miejsc nam najbliższych jest równie fascynująca jak historia najsłynniejszych miast tłumnie odwiedzanych przez turystów. Wystarczy tylko trafić na odpowiedniego przewodnika.

(tekst: arg, ks, zdjęcia: arg)
(Visited 104 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz