Wyciek oleju napędowego do rzeki Warty

25 lipca br. około godziny 10.00 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Koninie otrzymało zgłoszenie, że na moście im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koninie doszło do wycieku ok. 1000 l oleju napędowego z uszkodzonego zbiornika na skutek kolizji samochodu ciężarowego.


Olej w znacznej ilości przedostał się do rzeki Warty.

Dyżurny SKKM natychmiast zadysponował do zdarzenia strażaków z Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych Nr 1 i 2 Komendy Miejskiej PSP w Koninie, w tym Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego oraz Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno – Nurkowego.

Powyższy opis to tylko scenariusz ćwiczeń, które zostały przeprowadzone na rzece Warcie. Ćwiczenia odbyły się również dla pozostałych zmian służbowych w dniach 26 i 27 lipca br.

Strażacy ćwiczyli na rzece Warcie sprawianie zapór ograniczających rozlewiska olejowe.
W ćwiczeniach uczestniczyli również druhowie z OSP Stare Miasto i OSP Cukrownia Gosławice specjalizujący się w ratownictwie chemiczno-ekologicznym w zakresie podstawowym.

Zadaniem ćwiczących było ustawianie zapór na drodze przemieszczającego się z nurtem rzeki zanieczyszczenia. W celu usunięcia pozorowanego rozlewiska substancji z powierzchni wody, realizowano  przepompowywanie przechwyconej mieszaniny substancji i wody do przygotowanych zbiorników, wykorzystując zbieracz oraz pompę.

Tekst: kpt. Sebastian Andrzejewski, zdjęcia: KM PSP Konin

(Visited 156 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz