Wybuchowe znalezisko

W Klęce przypadkiem znaleziono metalowe skrzynki. Funkcjonariusze ze średzkiej komendy ocenili, że pochodzą one z czasów II wojny światowej. Ich wnętrze zawiera amunicję do karabinu maszynowego MG. Policjanci z Nietatowej Grupy Minersko-Pirotechnicznej zabezpieczyli naboje do czasu przekazania wojskowym saperom.


8 kwietnia br. rano w Klęce podczas sadzenia drzewek na jednym ze skwerów odkryto niecodzienne znalezisko. Metalowe, zardzewiałe skrzynki, a w nich skorodowane naboje. Mieszkańcy zawiadomili o tym fakcie policjantów ze Środy. Na miejsce został skierowany mł. asp. Adam Tomaszewski funkcjonariusz Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego tutejszej jednostki. Mundurowy po przeprowadzonej analizie określił, że jest to amunicja od karabinu maszynowego MG i pochodzi najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. Policjanci zabezpieczyli teren, a wojenne znalezisko zostanie przekazane saperom Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Broń Maschinengewehr w skrócie MG wprowadzono do użytku wojsk niemieckich w 1943 r. Od początku zakładano, by karabin maszynowy posiadał nowe rozwiązania technologiczne. Broń tę w czasie wojny produkowano m.in. nie tylko w Berlinie, ale również w Austrii. MG 42 nazywany był przez żołnierzy „Szybką strzykawką” (źródło: Wikipedia)

Warto wiedzieć

Na bazie tego zdarzenia policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy tego typu znaleziskach. Warto mieć bowiem świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów/niewypałów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy!

Przypominamy zasady postępowania w przypadku znalezienia niewypału lub niewybuchu:

1. Nie dotykać, nie ruszać, nie przenosić przedmiotu wybuchowego.
2. Niezwłocznie oddalić się z miejsca zagrożenia.
3. Niezwłocznie powiadomić telefonicznie Policję.

4. Po zgłoszeniu w miarę możliwości zabezpiecz teren przed dostępem innych osób.

sroda-wielkopolska.policja.gov.pl

(Visited 180 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz