WYBUCH GAZU W BUDYNKU MIESZKALNYM WIELORODZINNYM

30 kwietnia 2021 r. o godz. 6.20 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Koninie wpłynęło zgłoszenie o wybuchu gazu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy ul. Kard. S. Wyszyńskiego w Koninie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zauważono ewakuujących się mieszkańców bloku. Stwierdzono, że w wyniku wybuchu gazu propan – butan w jednym z mieszkań na drugim piętrze budynku, doszło do uszkodzenia ściany działowej pomiędzy dwoma mieszkaniami. Uszkodzona ściana w całości przewróciła się do środka sąsiedniego mieszkania, w skutek czego całe pomieszczenia zostało zagruzowane. Ponadto gruz blokował dostęp do chorego mężczyzny leżącego na łóżku.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu zasilania instalacji elektrycznej w dwóch mieszkaniach w celu wyeliminowania źródła zapłonu. Następnie ratownicy upewnili się, że w wyniku wybuchu nikt nie odniósł obrażeń. Za pomocą urządzeń pomiarowych dokonali sprawdzenia pomieszczeń pod kątem występowania atmosfery wybuchowej, które nie wykazały zagrożenia. Dalsze działania polegały na przewietrzeniu mieszkań oraz odgruzowaniu pokoju i wykonaniu dostępu do chorego mężczyzny, który został ewakuowany do sąsiedniego pokoju i przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Po przebadaniu kobieta z mieszkania, w którym doszło do wybuchu oraz mężczyzna z sąsiedniego lokalu nie wymagali hospitalizacji.

Ze względu na uszkodzoną ścianę pomiędzy mieszkaniami, poinformowano Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który po przybyciu zezwolił na dalsze użytkowanie budynku.

W działaniach brali udział strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 i 2 w Koninie.

Opracowanie: st. kpt. Sebastian Andrzejewski

Zdjęcia: JRG Nr 1 w Koninie(Visited 150 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz