WRONKI: Oddano do użytku długo oczekiwaną obwodnicę miasta. Most nad Wartą, wiadukt na liną kolejową, trzy ronda i 5,2 km drogi [ZDJĘCIA, FILM]

Obwodnica Wronek otwarta!

Ma 5,2 km długości i wyprowadza tranzyt z centrum miasta. 6 lipca 2022 roku, z udziałem Wojciecha Jankowiaka, Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego, otworzyliśmy obwodnicę Wronek.  

„Oddanie do użytku obwodnicy Wronek, wybudowanej przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, likwiduje wąskie gardło w układzie komunikacyjnym województwa. Poprawi się także poziom bezpieczeństwa i komfort codziennego funkcjonowania mieszkańców” – podkreśla Marszałek Marek Woźniak.  

Marszałkowska inwestycja była realizowana przez 756 dni. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich udostępnił plac budowy wykonawcy – konsorcjum firm Colas Polska oraz Most Sopot w kwietniu 2020 roku. Od tego czasu zostały przeprowadzone warte 81 mln złotych prace, z czego 65 mln złotych to dofinansowanie unijne w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, nad którym pieczę sprawuje Zarząd Województwa Wielkopolskiego.   

Początek obwodnicy Wronek zlokalizowany jest przy ulicy Szamotulskiej, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 184 w Nowej Wsi, a koniec – na rondzie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 182 przed miejscowością Smolnica. Do dyspozycji mieszkańców i przejeżdżających przez tę część Wielkopolski zostają oddane m.in.: trójprzęsłowy most nad Wartą, wiadukt kolejowy nad linią z Poznania do Szczecina, wiadukt nad drogą prowadzącą do miejscowości Stróżki, trzy ronda oraz drogi dojazdowe do terenów przyległych. 

Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak:

Dziś po latach intensywnych przygotowań i prac oddaliśmy do użytku długo oczekiwaną obwodnicę miasta Wronki. Most nad Wartą, wiadukt na liną kolejową, trzy ronda i 5,2 km drogi za Jedyne 81 mln zł po starych cenach… Uff !!! Odjeżdżam pierwszym TIRem do Madrytu… Ps wysiadłem jednak na ostatnim rondzie bo zostało jeszcze parę obwodnic do zbudowania w naszym województwie… 🙂

Po oficjalnym oddaniu do użytku obwodnicy Wronek, Marszałek Wojciech Jankowiak oraz  Jacek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego i Burmistrz Wronek Mirosław Wieczór rozmawiali z przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Wiaduktu w Nowym Tomyślu – Mieczysławem Michalczakiem.

Jednym z podwykonawców, największej inwestycji drogowej w historii Wronek, była nowotomyska firma DOMO-BEST.

(Visited 264 times, 1 visits today)

Leave a Reply