Wizyta premiera M. Morawieckiego w Wielkopolsce. Pół miliarda na budowę szpitala klinicznego

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odwiedził dziś Wielkopolskę. Premierowi towarzyszył wojewoda Łukasz Mikołajczyk. Szef rządu spotkał się między innymi z Senatem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wizytował budowę domowego hospicjum, odwiedził zakład stolarski w Swarzędzu czy gospodarstwo rolne w Gortatowie. Premier udał się także do Konina, gdzie złożył wiązankę kwiatów pod krzyżem na Wale Tarejwy w miejscu egzekucji księdza Maksymiliana Tarejwy – kapelana powstania styczniowego.


Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęła się od zwiedzania zakładu stolarskiego prowadzonego przez Dariusza Szymańskiego oraz odwiedzenia gospodarstwa rolnego prowadzonego przez Filipa Molika.

Po zakończeniu gospodarskiej wizyty w Swarzędzu i Gortatowie premier udał się na Uniwersytet Medyczny, na którym przekazał na ręce rektora prof. dr hab. Andrzeja Tykarskiego symboliczny czek w wysokości 520 mln na budowę Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Jak sam podkreślił – to bardzo potrzebna inwestycja, gdyż łączy najlepsze doświadczenia z przeszłości, wiedzę i umiejętności całego środowiska medycznego z pewną myślą dotyczącą przyszłości – mówił Mateusz Morawiecki. Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny będzie wizytówką usług medycznych oraz służby zdrowia – dodał. Przekazane środki pochodzą z budżetu państwa. W spotkaniu uczestniczyli także wicepremier Jadwiga Emilewicz, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk i wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, którzy z rąk rektora otrzymali pamiątkowe medale uczelni.

Budowa Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego to jedna z największych inwestycji w Polsce, która ma podnieść służbę zdrowia na najwyższy poziom. Ten szpital jest bardzo potrzebny. – Dziękuję tym, którzy zabiegali o powstanie tej inwestycji – mówił Mateusz Morawiecki. Premier odniósł się także do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. – Doświadczyliśmy w ostatnich miesiącach wspaniałej pracy lekarzy i wszystkich zawodów medycznych. Dziękuję za tą cichą, odważną służbę. Wiem, że to pozwala nam na szybkie wyjście z kryzysu zdrowotnego. Mateusz Morawiecki zaakcentował także, że w dobie kryzysu polski rząd przeznaczy na służbę zdrowia ponad 100 mld zł. – To świadczy o naszym zaangażowaniu, by unowocześniać służbę zdrowia, by obywatele mogli leczyć się w nowoczesnych ośrodkach jak Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny. – Nowoczesny obiekt będzie zaprojektowany zgodnie z najlepszymi światowymi trendami szpitalnictwa, tak by spełniał zarówno funkcje lecznicze, jak i dydaktyczne, a przede wszystkim był miejscem przyjaznym dla pacjentów – tłumaczy wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Odwiedzając tworzące się hospicjum dla dorosłych przy ulicy Bednarskiej premier mówił między innymi, że silne państwo musi dbać o najsłabszych. To ci, którzy potrzebują naszej pomocy, jak tu w hospicjum. To dzięki środkom rządowym budujemy tutaj nowe hospicjum. Hospicjum domowe sprawuje opiekę paliatywną i hospicyjną nad dziećmi i osobami starszymi od 1998 roku. Na realizację zadania hospicjum domowe otrzymało dotację w wysokości miliona złotych.

Na Placu Adama Mickiewicza premier Mateusz Morawiecki wspólnie z wiceministrem Szymonem Szynkowskim vel Sęk oraz wojewodą Łukaszem Mikołajczykiem oddał hołd bohaterom Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 składając kwiaty i zapalając znicz. Następnie szef rządu udał się ulicą Święty Marcin na Plac Wolności.

Na zakończenie wizyty w Wielkopolsce premier złożył także kwiaty pod krzyżem na Wale Tarejwy w miejscu egzekucji zakonnika i kapelana powstania styczniowego Maksymiliana Tarejwy, który został zamordowany przez Rosjan w Koninie w 1864 roku.

– To była niezwykle udana i intensywna wizyta w Wielkopolsce. Dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za dobre informacje dla regionu i wielkie wsparcie finansowe na rzecz Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu, który ma powstać do 2025 roku. Na tę inwestycję Wielkopolanie czekali wiele lat – dodaje wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

/poznan.uw.gov.pl/

(Visited 212 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz