Wielkopolski Związek Piłki Nożnej: Klubowe finały mistrzostw Wielkopolski pod dyktando strefy poznańskiej

W dniach 22-25 czerwca odbyły się turnieje finałowe klubowych mistrzostw Wielkopolski, w których udział wzięli mistrzowie okręgów z roczników 2002-2008. Rozgrywki całkowicie zdominowały zespoły ze strefy poznańskiej wygrywając wszystkie sześć imprez.


Finałowe zmagania w kategoriach młodzieżowych zostały zorganizowane przez Wielkopolski ZPN po raz pierwszy. Zwycięzcy okręgów mogli zmierzyć się o prymat w całym regionie dzięki wsparciu Samorządu województwa wielkopolskiego, który podjął współpracę ze Związkiem przy tym projekcie. W sumie zorganizowano sześć turniejów, a każdy z okręgów był gospodarzem co najmniej jednych zawodów.

Jako pierwsi już w czwartek rywalizowali zawodnicy z roczników 2005 i 2006. W obu kategoriach rozgrywki prowadzono systemem każdy z każdym. Wśród Orlików (r. 2006) triumfował zespół Poznaniaka, wyprzedzając gospodarza turnieju, Dąbroczankę Pępowo oraz Fair-Play Złotów. Najlepszym zespołem w kategorii Młodzika Młodszego okazała się natomiast Poznańska 13, która wyprzedziła Calisię 14 Kalisz i Victorię Września. W turnieju tym udział wzięły jedynie trzy zespoły, mistrzowie nie byli bowiem wyłaniani w okręgach leszczyńskim i pilskim.

Sobota należała do najstarszych zawodników. Trampkarze rywalizowali w systemie pucharowym w Kaliszu (trampkarze młodsi – 2003) i Plewiskach (trampkarze starsi – 2002). Pierwszy z turniejów był zarazem eliminacją do nowo tworzonej Centralnej Ligi Juniorów U-15. Cztery zespoły stworzyły dwie pary, których zwycięzcy zagrają jesienią na szczeblu makroregionalnym w rozgrywkach centralnych. Wielkopolskę w CLJ reprezentować będą Lech Poznań i KKS 1925 Włókniarz Kalisz. Kolejorz pokonał w derbach Wartę 2:0, a gospodarze okazali się lepsi od SKP – SSP Cienin Zaborny (3:1).


Mistrzem województwa został Lech zwyciężając kaliszan po rzutach karnych. W Plewiskach natomiast triumfowała drużyna Akademii Piłkarskiej Reissa. W decydującym meczu podopieczni Macieja Palki pokonali 3:1 Polonię Leszno. O miejscu na najniższym stopniu podium zdecydowały rzuty karne. W nich Victoria Września okazała się skuteczniejsza od Ostrovii 1909.

Dużo emocji przyniosły również zmagania niedzielne. W najmłodszej kategorii Żaków (r. 2008) rozgrywki zdominowała Polonia Środa Wielkopolska. Mistrzowie wygrali wszystkie mecze nie tracąc w trakcie turnieju nawet jednej bramki. O kolejnych pozycjach zdecydował bilans bezpośrednich spotkań pomiędzy trzema ekipami, które zebrały po sześć punktów. Ostatecznie na drugim miejscu zmagania ukończyła Kania Gostyń, na trzecim Marcinki Kępno, a miejsce za podium przypadło gospodarzom, Football Academy Piła.

W finałowych rozgrywkach Młodzików Starszych stawką był nie tylko tytuł mistrzowski, ale i prawo reprezentowania Wielkopolski w krajowym finale turnieju Nike Premier Cup uznawanym za nieoficjalne mistrzostwa Polski. Zaszczytu bronienia barw naszego regionu dostąpi drużyna Warty Poznań, która zwyciężyła w dramatycznych okolicznościach. „Zieloni” w ostatniej akcji finału wyrównali stan pojedynku z Ostrovią 1909, po czym lepiej wykonywali rzuty karne. Trzecie miejsce przypadło Obrze 1912 Kościan, która wygrała z Fair Play Złotów 2:0, rewanżując się tym samym za porażkę po rzutach karnych we wcześniejszej fazie rozgrywek.

PEŁNA KLASYFIKACJA TURNIEJÓW FINAŁOWYCH MISTRZOSTW WIELKOPOLSKI


Trampkarz Starszy (2002)
1. Akademia Piłkarska Reissa
2. Polonia 1912 Leszno
3. Victoria Września
4. Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp.
5. Polonia Chodzież

Trampkarze Młodszy (2003)
1. Lech Poznań
2. KKS 1925 Włókniarz Kalisz
3. Warta Poznań
4. SKP-SSP Cienin Zaborny

Młodzik Starszy (2004)
1. Warta Poznań
2. Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp.
3. Obra 1912 Kościan
4. Fair Play Złotów
5. Olimpia Koło

Młodzik Młodszy (2005)
1. Poznańska 13 Poznań
2. Calisia 14 Kalisz
3. Victoria Września

Orlik (2006)
1. Poznaniak Poznań
2. Dąbroczanka Pępowo
3. Fair Play Złotów
4. Oranje Konin
5. Calisia 14 Kalisz

Żak (2008)
1. Polonia Środa Wlkp.
2. Kania Gostyń
3. Marcinki Kępno
4. Football Academy Piła
5. Warta Kramsk Wielkopolski Związek Piłki Nożnej
(Visited 235 times, 1 visits today)

Leave a Reply