Wielkopolska – cudze chwalicie, swego nie znacie…

W czwartek, 30 marca, podczas spotkania Klubu Miłośników „Przez kontynenty” działającym w nowotomyskiej bibliotece, klubowicze wraz z Aleksandrą Warczyńską, pracownikiem WBPiCAK, współautorką strony krajoznawczej www.regionwielkopolska.pl, organizatorką ponad stu autorskich wycieczek po Wielkopolsce w ramach cyklu: „Wielkopolska bez tajemnic” oraz licznych warsztatów o tematyce turystyczno-krajoznawczej, odkrywali uroki naszej rodzimej krainy.

Często wyjeżdżamy na wakacje czy na wypady weekendowe, szukając atrakcyjnych, ciekawych miejsc w odległych zakątkach Polski lub poza granicami kraju. Tymczasem mieszkamy w regionie niezwykłym i niedocenianym. I o tych właśnie miejscach i historiach niezwykłych, ciekawych i mało znanych, zgodnie z maksymą „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” opowiedziała pani Aleksandra, zachęcając do poznawania tego, co mamy na wyciągnięcie ręki.

Przybliżyła ciekawe miejsca Wielkopolski, zarówno związane z naszą bogatą historią, jak i te współczesne. Było więc o początkach państwa polskiego, ludowych krzyżach przydrożnych w Granowcu, Droszewie i Kurochu, wiatrakach tak charakterystycznych niegdyś dla naszego krajobrazu i szlaku kościołów drewnianych w Barlinie i Słopanowie.

Obok atrakcji etnograficznych takich jak:  Odpust św. Rocha w Mikstacie i Wielkanocne Turki w Iwanowicach, klubowicze podziwiali współczesne murale  w Poznaniu, Pyzdrach i Jarocinie, a także miejsca i miejscowości nietypowe jak Koniec Świata czy skrzyżowanie rzek nieopodal Wągrowca. Nie zabrakło również opowieści o pierwszych stolicach Polski: Poznaniu i Gnieźnie, wielkopolskich pałacach i oczywiście naszym nowotomyskim, wiklinowym koszu.

Iza Putz

 

(Visited 79 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz