Wielkopolscy Terytorialsi ćwiczyli z wojskami USA

 Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytoralnej nawiązali współpracę z  amerykańskimi kolegami. Owocem tego były wspólne ćwiczenia w rejonie odpowiedzialności 124 batalionu lekkiej piechoty w Śremie.


To było pierwsze szkolenie bojowe, w którym uczestniczyli żołnierze 124 blp w Śremie
i stacjonujące w Wielkopolsce amerykańskie wojska, w tym Gwardia Federalna. Trzeba jednak podkreślić, że kontakt brygady OT z Gwardią nawiązany został  już jakiś czas temu. Obie strony, zarówno polska jak i amerykańska zapowiadają, że to pierwsze, ale na pewno nie ostatnie tego typu ćwiczenia.  Miniony weekend był doskonałym momentem, by wymienić się dobrymi wzajemnymi doświadczeniami. Pierwszy dzień  rozpoczął się  o poranku. Żołnierze stawili się w miejscu szkolenia i w mieszanych polsko-amerykańskich zespołach ćwiczyli takie elementy jak: przeszukanie pojazdu, działanie na wypadek zasadzki, pierwsza pomoc medyczna na polu walki. Uczyli się także czy budowy broni i doskonali umiejętności strzeleckie.  W ramach szkolenia i wspólnej rywalizacji żołnierze z Polski i USA mieli możliwość uzyskania odznaki strzeleckiej.  Terytorialsi ze 124blp w Śremie strzelali z  karabinka M4 oraz pistoletu Beretta – M9, które ma na wyposażeniu wojsko amerykańskie. Z kolei żołnierze z USA mieli okazję strzelać z karabinka MSBS „Grot”

– Współpraca z naszymi sojusznikami w rejonie  odpowiedzialności 12 Wielkopolskiej Brygady, jest ważnym elementem działalności dowodzonej przez mnie jednostki. Bardzo zależy mi na dalszej współpracy z naszymi sojusznikami i podnoszeniu poziomu wspólnego wyszkolenia. Jest to istotne w całym spektrum działania mojej jednostki – podsumowuje płk. Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Bardzo się cieszę, że mogliśmy odbyć te wspólne ćwiczenia i wymienić się doświadczeniami ze służby. Poszczególne zagadnienia były prowadzone zarówno przez amerykańskich,  jak i polskich instruktorów. Okazuje się, że mamy ze sobą wiele wspólnego. Przyznam szczerze, że w Polsce czuję się już jak w domu. Mam nadzieję, że będziemy kontynuować tę owocną współpracę – komentuje mjr Bratt Thompson, z jednostki stacjonującej w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Amerykańscy żołnierze wielokrotnie podkreślali wysoki poziom wyszkolenia instruktorów 12 WBOT, którzy zostali wcześniej przeszkoleni przez byłych żołnierzy jednostek specjalnych.

– Myślę, że największą uwagę amerykańskich kolegów przyciągnął karabinek MSBS „Grot”, który mają na wyposażeniu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. My z kolei mogliśmy zapoznać się  z ich uzbrojeniem oraz sprzętem wojskowym. Nowym i cennym doświadczeniem dla nas wszystkich były zajęcia z taktyki i podnoszenie umiejętności strzeleckich  – mówi por. Mariusz Ratajczak, dowódca kompanii ze 124blp w Śremie.           

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

(Visited 145 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz