Warta w Esktraklasie! Po 25 latach Warta Poznań wróciła do piłkarskiej Ekstraklasy!

Po 25 latach Warta Poznań wróciła do piłkarskiej Ekstraklasy! W finałowym meczu barażowym I ligi poznańska drużyna wygrała z Radomiakiem Radom 2:0.

Warta ostatni raz rywalizowała z najlepszymi polskimi drużynami 25 lat temu, w sezonie 1994/95. Spadła wówczas po dwóch latach gry w I lidze (ówczesna nazwa najwyższej klasy rozgrywek piłki nożnej).


Był to też ostatni sezon, w którym rywalizowały ze sobą trzy drużyny z Poznania (jeszcze Lech i Olimpia). 14 maja 1995 roku Warta wygrała nawet na Bułgarskiej z Lechem 2:1. To był ostatni pojedynek tych dwóch poznańskich drużyn w lidze. W przypadku awansu Warty do kolejnego może dojść już za niecałe dwa miesiące – w weekend 19-20 września. Wtedy bowiem, w 4 kolejce, zaplanowano mecz Lecha Poznań ze zwycięzcą barażu.

Wcześniej, bo między 23 sierpnia swój pierwszy po 25 latach mecz Warta zagrałaby z Lechią Gdańsk. Poznańska drużyna byłaby gospodarzem tego pojedynku, ale mecz rozegrałaby na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim. Tzw. Ogródek, czyli macierzysty obiekt Warty przy Drodze Dębińskiej, jest obecnie modernizowany. 

Dwukrotny mistrz

Warta Poznań powstała w 1912 roku. Największe triumfy święciła przed II wojną światową. Pierwsze miejsce zdobyła w 1929 roku. Jako jedyny klub zdobyła medale we wszystkich pierwszych ośmiu mistrzostwach Polski. Przed 1939 rokiem była czterokrotnie wicemistrzem, a sześć razy stawała również na najniższym stopniu podium. Po wznowieniu rozgrywek ponownie była wicemistrzem, a w 1947 rok sięgnęła po złoto i tytuł Mistrza Polski. Trzy lata później jednak spadła. Ponownie wróciła na I ligi po 43 latach, w 1993 roku. Od 1995 roku grała na drugim, trzecim, a nawet czwartym poziomie rozgrywek. 

W kończącym się właśnie sezonie celem Warty było utrzymanie w I lidze, a tymczasem stała się jej największą sensacją przed długi czas będąc na pierwszym lub drugim miejscu gwarantującym bezpośredni awans do Ekstraklasy. Ostatecznie sezon zasadniczny skończyła na 3. miejscu co dało jej prawo gry w barażach. We wtorek, 28 lipca, wygrała swój półfinał z Termalicą Bruk Bet Nieciecza 1:0. W decydującym meczu wygrała z Radomiakiem Radom 2:0.

RB

(Visited 276 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz