W OHP będą się uczyć nowego zawodu

Od września uczniowie, którzy trafią do Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie będą mogli uczyć się zawodu kelnera. Po raz pierwszy szkoła branżowa I stopnia, która działa przy placówce – uruchamia ten kierunek. To kolejny po cukierniku  i  kucharzu zawód związany z gastronomią.


Dobry w swoim fachu kelner musi nie tylko zwinnie manewrować  między gośćmi w restauracji, musi też znać się na menu, napojach, umieć podawać potrawy, przygotowywać nakrycia i oczywiście być miłym i kulturalnym.  Obowiązków jest więc sporo, toteż konieczne jest  odpowiednie przygotowanie do zawodu, który jak się okazuje- w Wielkopolsce jest deficytowy.
-Gastronomia to branża, która cały czas się rozwija. Problemu ze znalezieniem pracy nie mają kucharze i cukiernicy. Nie będą też mieli kelnerzy, pod warunkiem, że będą dobrze przeszkoleni. Dlatego  idąc tropem oczekiwań pracodawców zdecydowaliśmy się na uruchomienie od nowego roku szkolnego dodatkowego  kierunku. Chcemy, aby nasza młodzież miała większy wybór i więcej możliwości, które później korzystnie przełożą się na ich sytuacje  na rynku pracy. – wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.
Zawód kelnera daje wiele możliwości. Wykwalifikowani pracownicy mogą pracować nie tylko w restauracjach, ale także w pubach, kawiarniach czy dyskotekach. Jest to też branża, w której czas pracy jest elastyczny i daje większe możliwości do dodatkowych zarobków.
– Bardzo istotne jest to, że uczniowie kształcący się w zawodzie kelnera nie będą musieli na własną rękę szukać miejsca odbywania praktyk. Dysponujemy bardzo dobrze wyposażonymi  warsztatami  gastronomicznymi i odpowiednią kadrą. Młodzież będzie miała więc możliwość w praktyce nauczyć się zawodu. Kolejnym elementem kształcenia są też zagraniczne staże. Nauka fachu we włoskich restauracjach to w naszej placówce  nie wyjątek, a standard. – dodaje dyrektor.
Zagraniczne praktyki są możliwe dzięki udziałowi Centrum w unijnych projektach.  W ten sposób  uczniowie  mają  szansę  na szkolenia w restauracjach we włoskich kurortach. A oprócz zawodu kucharza, cukiernika i kelnera- młodzież w pleszewskim CKiW OHP kształci się również w zawodzie  krawca, fryzjera, murarza – tynkarza,  oraz montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
 
(Visited 32 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz