VX wieczny kościół ocalony.

Kolejny zabytkowy kościół w powiecie poznańskim ocalony. Po odbudowaniu 500-letniej świątyni w Owińskach przyszedł czas na kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie, którego początki datuje się nawet na XV wiek. Właśnie zakończył się odbiór prac remontowych, wspierany finansowo przez powiat poznański. W ciągu minionych trzech lat na roboty konserwatorskie, restauratorskie i budowlane w tym kościele, samorząd przeznaczył blisko 700 tys. zł.


– Gdyby nie dofinansowanie z powiatu, nigdy nie ruszylibyśmy z remontem. Początkowe koszty były bowiem olbrzymie. Odwagą i wolą pomocy jako pierwszy wykazał się  poznański. Dzięki niemu kościół przetrwa  – nie ma wątpliwości ks. Jan Kwiatkowski, proboszcz parafii.

Tym razem w odbiorze prac uczestniczył również abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, Prymas Polski, który podziękował za inicjatywę i wsparcie, ale przede wszystkim podkreślił, że powołując na proboszcza właśnie ks. Jana Kwiatkowskiego podjął doskonałą decyzję.  – To on sprawił, że wokół kościoła i remontu zaczęło się dziać tak dużo dobrego. W ślad za odnową murów świątyni rozpoczęło się nowe życie parafii, która otrzymała nowego ducha i odrodziła się we wspólnocie. Nie tylko budynek został uratowany, ale przede wszystkim zintegrowali się mieszkańcy – podkreślał prymas W. Polak. 

Remont fundamentów kościoła, zabezpieczenie ścian, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, wymiana deskowania, wykonanie posadzki, renowacja wieży i hełmu z latarnią, założenie nowego dachu z zabezpieczeniem ogniochronnym to tylko część z prac przy kościele. Przeprowadzono również dezynfekcję owadobójczą, odgrzybianie czy renowację kuli i krzyża na wieży.

– Od lat otaczamy zabytki w powiecie szczególną opieką.  Przywracamy im świetność, bo wiemy, jak ważne jest zachowanie kulturalnego i materialnego dziedzictwa naszego regionu. – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański.  – Zadanie to jest obowiązkiem samorządu, realizowanym z dużą świadomością i ogromną przyjemnością.

            – Z badań wynika, że początki kościoła można datować nawet na XV wiek. To kolejny uratowany obiekt sakralny w powiecie poznańskim. Teraz najważniejsze jest zabezpieczenie gmachu między innymi w instalacje elektryczne i przeciw pożarowe oraz wykonanie prac wewnątrz przy ołtarzach i malowanie – dodał Wiesław Biegański, Powiatowy Konserwator Zabytków.

W ciągu minionych pięciu lat powiat poznański na remonty zabytków przekazał 6,7 mln zł. Wśród wpieranych obiektów znajdują się m.in. renesansowy kościół pw. św. Mikołaja w Owińskach, kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Owińskach, dawny dworzec w Puszczykowie, zamek w Kórniku, gdzie odbiór kolejnego etapu prac zaplanowano na najbliższy piątek.

Dzięki dotacjom powiatu udało się przeprowadzić renowację także w kościołach: pw. Wszystkich Świętych w Kórniku, pw. św. Michała Archanioła i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Rogalinku, a także w budynku willowym przy ul. Kolonia PZNF nr 3 w Luboniu, czy zabytkowego dworca w Puszczykowie.  

powiat poznański

 

(Visited 291 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz