Uwaga ! Szyby zbyt mało przejrzyste – Kontrole Policji

Jednym z istotniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego jest zapewnienie kierującemu pojazdem optymalnych warunków obserwacji przedpola jazdy. Niezbędne w tym kontekście są szyby o prawidłowych parametrach przepuszczalności światła.


Przeprowadzone podczas minionego weekendu kontrole wykazały, że część kierowców jeździ autami, które nie spełniają wymogów w tym zakresie.

Kontrole przeprowadzone w miniony weekend przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego wykazały, że część pojazdów poruszających się po drogach powiatu wolsztyńskiego nie spełnia określonych przepisami norm. W trakcie kilkugodzinnej akcji policjanci zatrzymali aż 7 dowodów rejestracyjnych takich pojazdów i ukarali mandatami 7 kierowców.

Przepisem, który reguluje kwestię widoczności jest art. 66 ustawy Prawo o Ruchu Drogowymwedług którego „pojazd powinien być tak skonstruowany, aby zostało zapewnione dostateczne pole widzenia kierowcy”.

Zgodnie z obowiązującymi normami współczynnik przepuszczania światła powinien wynosić: dla szyby przedniej minimum 75 %, dla szyb przednich-bocznych nie mniejszy niż 70 %, zapewniając właściwą widoczność w kącie 180 stopni.  Przepis nie reguluje współczynnika przepuszczalności dla szyb tylnych-bocznych  i szyby tylnej.

Policjanci apelują do kierowców samodzielnie przyciemniających szyby lub zlecających to wyspecjalizowanym warsztatom o korzystanie wyłącznie z folii posiadających atest wydawany przez Instytut Szkła i Ceramiki (ISiC). Spowoduje to z pewnością bezpieczniejszą jazdę, a jednocześnie uchroni przed konsekwencjami podczas kontroli drogowych.


(Visited 3 186 times, 1 visits today)

One thought on “Uwaga ! Szyby zbyt mało przejrzyste – Kontrole Policji

  • Wrzesień 18, 2017 at 3:31 pm
    Permalink

    a na zdjęciu policjant sprawdza tylne drzwi

    Reply

Dodaj komentarz