Uwaga ! „PRĘDKOŚĆ, BRAWURA, ALKOHOL, NARKOTYKI – ZABIJAJĄ”

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie, 11 października br. odbyło się spotkanie inaugurujące kampanię społeczną pod hasłem „Prędkość, Brawura, Alkohol, Narkotyki – Zabijają”.


Adresatem tego przedsięwzięcia byli szczególnie młodzi ludzie, którzy od niedawna stali się posiadaczami prawa jazdy, a co za tym idzie ich doświadczenie jako kierowców nie jest duże. Czynniki takie jak jazda po alkoholu, nadmierna prędkość, brawura, a często także brak doświadczenia sprawiają, że młodzi kierowcy stanowią grupę podwyższonego ryzyka udziału w zdarzeniu drogowym.

W 2017 roku na terenie powiatu złotowskiego doszło do 8 śmiertelnych wypadków drogowych w tym sześciu z udziałem młodych kierowców, w których życie straciło 9 osób. Te dane nie odzwierciedlają jednak tragedii jakie przeżywają członkowie rodzin ofiar wypadków.

Co można zrobić, aby obniżyć te drastyczne statystyki? Jak skutecznie edukować młodych ludzi w zakresie bezpiecznego i odpowiedzialnego prowadzenia samochodu?

Takie pytania stawialiśmy sobie podczas przygotowywania zainicjowanej 11 października br. kampanii społecznej. Nie przez przypadek rozpoczęcie kampanii odbyło się w CKZiU w Złotowie, a do udziału w tym przedsięwzięciu zaproszono uczniów klas 3 i 4 szkoły średniej – grupy wiekowej, do której w szczególności kierowane były profilaktyczne treści.

Dlaczego młodzi kierowcy często podejmują niebezpieczne zachowanie na drodze?

Są zdrowi, sprawni, w pełni ufają swoim możliwościom, wierzą w swoją „szczęśliwą gwiazdę”. Często jednak przeceniają swoje umiejętności. Na ogół dobrze radzą sobie w sytuacjach typowych, rutynowych, natomiast brak im doświadczenia w rozwiązywaniu sytuacji nowych, złożonych.

Warto pamiętać również o tym, że dla młodych ludzi uzyskanie prawa jazdy stanowi przekroczenie progu dorosłości. Niestety posiadanie takiego dokumentu, nie zawsze jednoznaczne jest z dojrzałością emocjonalną. Należy więc ową dojrzałość i odpowiedzialność kształtować, a nic tak jak obraz z rzeczywistego wypadku drogowego, który wydarzył się w bezpośrednim otoczeniu młodego człowieka nie wywoła u niego refleksji nad konsekwencjami i skutkami niebezpiecznego zachowania na drodze, stąd też taki właśnie pomysł na kampanię społeczną realizowaną przez Komendę Powiatową Policji w Złotowie.

Specjalnie przygotowana w ramach przedsięwzięcia prezentacja pokazująca fotografie z realnych zdarzeń drogowych, w których zdrowie a nawet życie stracili koledzy, znajomi, sąsiedzi, przyjaciele zyskuje zupełnie inny wymiar, bowiem nie jest już czymś nierealnym kolejną fotografią z wypadku a dowodem na to, że uczestnikiem poważnego zdarzenia może zostać każdy z nich. Inauguracja kampanii społecznej w CKZiU w Złotowie to pierwsze z cyklu zaplanowanych spotkań z uczniami szkół średnich. Wierzymy, że pokazanie w taki sposób konsekwencji niebezpiecznego zachowania na drodze wpłynie na świadomość młodych ludzi, a w konsekwencji pozwoli im podejmować tylko rozważne i bezpieczne decyzje na drodze.
(Visited 282 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz