Uwaga! Policja ostrzega: MANDATY ZA LANIE WODY

Śmigus polegał na symbolicznym biciu witkami po nogach i wzajemnym oblewaniu się wodą. Tradycja polewania wodą ewoluowała. Niestety w złą stronę. Policja tego dnia będzie w szczególności wyczulona na chuligańskie wybryki. Jeśli dojdzie do wykroczeń policja będzie interweniować. W szczególności jeśli ktoś będzie wylewał wiadra wody na przejeżdżające samochody i autobusy.

ŚMIGUS – DYNGUS

W drugim dniu świąt często dochodzi do oblewania wodą pod przykrywką świątecznej tradycji. Niestety tego typu żarty to w większości po prostu chuligańskie wybryki. Takich „żartownisiów” policjanci będą karać mandatami bądź kierować sprawy do sądu. Równie niebezpieczne jest rzucanie workami z wodą w przejeżdżające pojazdy, ponieważ stwarza to realne zagrożenie dla uczestników ruchu. Policjanci potraktują takie zachowanie jako wykroczenie, za które mogą nałożyć mandat nawet do 500 zł.

Bezkarne nie jest także wlewanie wody do mieszkań, klatek schodowych, samochodów czy też środków komunikacji miejskiej. W tych przypadkach policjanci mogą również ukarać żartownisia mandatem karnym w wysokości do 500 zł.

Okres przedświąteczny jak i samych świąt to czas, w którym robimy dużo zakupów, wyjeżdżamy do rodziny, znajomych. W sklepach ścisk, tłok, na ulicach panuje wzmożony ruch  zarówno samochodów jak i tych, którzy po zakupy udają się pieszo.  Okres przedświątecznej gorączki to czas, w którym powinniśmy  szczególnie zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojego mienia.

BEZPIECZNI NA DROGACH

Podczas świąt policjanci będą prowadzić także wzmożone patrole na drogach w trakcie których szczególną uwagę będą zwracać na to by kierowcy zbyt mocno nie dociskali pedału gazu, bezpiecznie i zgodnie z przepisami przewozili w swoich pojazdach dzieci. Kierowcy muszą też liczyć się ze wzmożonymi kontrolami stanu trzeźwości.

Kierujący pojazdami powinni pamiętać, ze pod żadnym pozorem nie należy wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu!

BEZPIECZNE ZAKUPY

Wybierając się na zakupy należy pamiętać, by parkując pod marketami i na parkingach miejskich, nie pozostawiać w samochodzie dokumentów, torebek i innych cennych przedmiotów. Szczególną ostrożność należy zachować tam, gdzie panuje ścisk – w centrach handlowych i na targowiskach. Gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży kieszonkowych. Pieniądze powinniśmy nosić tam, skąd najtrudniej je wydobyć, np. w wewnętrznej kieszeni kurtki lub na dnie torebki. Przy kasie nie pokazujmy całej zawartości portfela.

BEZPIECZNY DOM

Wielu z nas święta spędzi poza domem. Pamiętajmy, że włamywacze nigdy nie robią sobie wolnego. Dla nich święta to doskonała okazja do upolowania pustego domu i zagoszczenia w nim. Dlatego zanim opuścimy dom czy mieszkanie sprawdźmy, czy nasze mienie jest bezpieczne. Solidne zamki, alarm, dokładnie zamknięte okna – takie zabezpieczenia z pewnością ograniczą ryzyko włamania.

Policjanci będą przez cały czas czuwać nad bezpieczeństwem na drogach, prowadzić wzmożone kontrole kierujących, pełnić służbę w miejscach, w których najczęściej dochodzi do kradzieży kieszonkowych czyli na targowiskach, bazarach i w okolicach supermarketów. Jednak to od nas samych w dużej mierze zależy, czy nie staniemy się ofiarami złodziei i włamywaczy.

 

(Visited 1 178 times, 1 visits today)

Leave a Reply