UWAGA! Młodzi chemicy a dopalacze – 9 młodych osób w szpitalu po zażyciu substancji psychoaktywnych [FILM]

Policjanci z Krotoszyna wyjaśniają okoliczności, w jakich kilku nastolatków trafiło do szpitala z dziwnymi objawami. Wszystko wskazuje na zatrucie nieznaną substancją. Dwoje młodych ludzi może usłyszeć zarzut narażenia kilku nastolatków na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.


Na początku czerwca br. kilka młodych osób trafiło do szpitala z podejrzeniem zażycia substancji psychoaktywnej. Dwóch pierwszych z objawami drgawek i wymiotów, nieprzytomnych trafiło do szpitala w Krotoszynie 6 czerwca br. Kolejne osoby z podobnymi objawami zostały zabrane do szpitala w następnych dniach. Łącznie zatruło się 9 młodych ludzi.

Policjanci ze zdwojoną siłą od pierwszego sygnału zażycia substancji dziwnego pochodzenia zajęli się sprawą. Przesłuchano na tą okoliczność osoby które zażyły tą substancje. Ustalenia operacyjne i przesłuchania przyczyniły się do ustalenia wstępnie źródła substancji, która spowodowała żniwo zatruć młodych ludzi.

Z ustaleń policjantów wynika, że młodzi mężczyźni zamawiali przez Internet substancje – odczynniki chemiczne i mieszali to z tytoniem, a następnie udzielali i sprzedawali znajomym oraz sami eksperymentowali. W trakcie przeszukań zabezpieczono substancje.

Obecnie policjanci prowadzą postępowanie w sprawie narażenia kilku osób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez dwóch mieszkańców Krotoszyna w wieku 16 i 19 lat.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego dwójka ta może usłyszeć zarzut narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za przestępstwo to grozi kara do 3 lat więzienia.


Ponadto policjanci ustalają źródło skąd zakupiono substancje jak również skład chemiczny i jego działanie.

Pamiętajmy, że dopalacze to bardzo groźne i szybko uzależniające substancje psychoaktywne. Ich skład nigdy do końca nie jest znany, bywa często modyfikowany i może być różnego pochodzenia. Bardzo często w ich skład wchodzą trujące środki chemiczne, dlatego też są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia. Najczęściej sięgają po nie młodzi ludzie Głównym czynnikiem jest ciekawość. Inne bardzo ważne czynniki to: potrzeba aprobaty (wpływ środowiska), ucieczka od problemów, nieradzenie sobie z uczuciami, brak asertywności.


Czym są dopalacze( zwane też „ środki zastępcze”)?


To środki chemiczne , których działanie nie jest dobrze znane. Zawierają :

 • syntetyczne kannaboidy – pochodne THC, które występują w marihuanie, ale o silniejszym działaniu
 • pestycydy (środki stosowane w rolnictwie do zwalczania szkodników) – trucizna, która może powodować zapalenie skóry, wątroby, osłabia organizm, zaburza pracę serca
 • syntetyczne katynony( podnoszą ciśnienie krwi, powodują zawroty głowy, krwawienie z nosa , halucynacje, kłopoty z krążeniem krwi)
 • ołów – jego duża ilość może spowodować choroby umysłowe, jest przyczyną bezsenności,  utraty apetytu, zawrotów i bólu głowy, drżenia i skurczy mięśni
 • rtęć –jego małe dawki wywołują osłabienie i bóle głowy, zaburzają sen, koncentrację uwagi, pamięć. Większe dawki są przyczyną niewydolności krążenia, uszkodzenia nerek, uszkodzenia układu nerwowego.

W dopalaczach stwierdzano także obecność: kwasu solnego, benzyny, acetonu, fosforu i innych szkodliwych substancji.

Substancje zawarte w dopalaczach nie są  jeszcze dokładnie zbadane. Większość  dopalaczy składa się z kilku lub kilkunastu substancji.  Nikt nie wie, jakie konsekwencje ich używania  pojawią się za parę lat. Pewne jest, że w wyniku ich używania rozwija się uzależnienie fizyczne i psychiczne.

Mogą wywoływać zarówno apatię czy depresję, jak i  stan pobudzenia, nerwowość ,euforię, halucynację, bezsenność, wahania nastroju. Mogą też powodować agresję wobec innych lub siebie ( próby samobójcze, samobójstwa).

Po zażyciu dopalacza zawsze występują konsekwencje zdrowotne – mogą powodować czasowe zaburzenie funkcjonowania organizmu , zatrucia, trwałe uszkodzenia narządów wewnętrznych, mogą też  spowodować śmierć.

Najczęściej występujące objawy :

 • zawał serca
 • zaburzenie pracy serca
 • udar mózgu
 • przyśpieszony puls, trudności w oddychaniu, sztywność mięśni
 • podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi
 • zaburzenia psychotyczne, którym towarzysza halucynacje i pobudzenie
 • uszkodzenie nerek

Wpływ dopalaczy  na organizm człowieka związany jest z jego stanem zdrowia, wiekiem, płcią, sposobem przyjęcia danej substancji, jej ilością , a także jej składem.

Efekt przyjęcia tej samej substancji u różnych osób może być inny.  Młodzi ludzie często  oczekują, że będzie on taki, jak ktoś  go opisał. ,Nie myślą , że może być inny  i  że mogą przegrać swoje zdrowie, a nawet  życie.


(Visited 793 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz