Uszkodzona ściana budynku mieszkalnego. Z pobliskich budynków ewakuowano 6 osób.

W niedzielę, 1 grudnia o godz. 11.43 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o uszkodzeniu ściany szczytowej budynku mieszkalnego w miejscowości Podrzewie na ul. Krótkiej gm. Duszniki.Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Podrzewie, Policja oraz Pogotowie Energetyczne, natomiast za pośrednictwem Stanowiska KierowaniaKomendanta Wojewódzkiego do zdarzenia zadysponowano Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej zastano uszkodzoną ścianę szczytową budynku mieszkalnego. Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu (3 osoby) – brak osób poszkodowanych.
Kierujący Działaniami Ratowniczymi podjął decyzję, że na czas prowadzonych działań ratowniczych z dwóch pobliskich budynków zostanie ewakuowanych 6 osób.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji 6 osób z sąsiednich budynków, odgruzowaniu terenu wokół budynku, stabilizacji budynku za pomocą czterech stempli, oświetleniu terenu działań oraz wygrodzeniu terenu za pomocą taśmy ostrzegawczej.
Na miejsce zdarzenia przybył Dowódca JRG Szamotuły, Oficer Operacyjny w dyspozycji Komendanta Powiatowego, Starosta Powiatu Szamotulskiego, Sołtys Podrzewia, przedstawiciel Nadzoru Budowlanego, przedstawiciel Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Ośrodka Pomocy Społecznej w Dusznikach.
Mieszkańcy uszkodzonego budynku – 3 osoby znalazły zakwaterowanie u swoich bliskich.
W działaniach ratowniczych trwających ponad 6 godz. brało udział 9 zastępów (32 ratowników) z Państwowej
Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja oraz Pogotowie Energetyczne.

Opracował: mł. ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcia: mł. ogn. Rafał Roszyk, OSP Podrzewie

(Visited 85 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz