Unijne miliony dla Centrum Medycyny Senioralnej

Prawie 6,6 mln zł – takie dofinansowanie z unijnej kasy dostanie POSUM. Pieniądze posłużą na wyposażenie Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej. Nowoczesny kompleks ma być gotowy w 2019 roku.


Będzie pierwszym w Poznaniu – i jednym z największych w kraju – ośrodkiem leczenia i opieki dla seniorów.

Pieniądze pochodzą z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.  Marek Woźniak, marszałek województwa, razem z Piotrem Nyczem, dyrektorem placówki podpisali dziś umowę na dofinansowanie inwestycji kwotą blisko 6,6 mln zł.

– To znaczące i jedne z największych dofinansowań, które przyznaliśmy w tym obszarze wsparcia – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa. – Dotyczy wyjątkowego projektu, który jest bardzo dobrze wpisany w potrzeby społeczeństwa. Potrzeba nam kompleksowej opieki nad osobami starszymi – ich problemy zdrowotne są wielowymiarowe i wymagają odpowiedniego, często bardzo specjalistycznego podejścia i sprzętu. Dofinansowanie dotyczy właśnie takiego, bardzo nowoczesnego wyposażenia dla Centrum Medycyny Senioralnej. Cieszę się, że ten projekt dostał unijne wsparcie, bo jest bardzo ważny dla Poznania.

Za pieniądze z unijnej kasy POSUM kupi specjalistyczny sprzęt: wirówki, aparaty do elektroterapii, krioterapii i do terapii ultradźwiękami, centrum zabiegowo-diagnostyczne na wózku jezdnym, zestaw do magnetoterapii, system sufitowy do ćwiczeń w podwieszeniu oraz stoły rehabilitacyjne i terapeutyczne. Ponadto przenośne EKG, aparat USG, łóżka dla pacjentów, defibrylatory, holtery, ciśnieniomierze, koncentratory tlenu, respiratory, wózki toaletowo-prysznicowe, rezonans magnetyczny i sprzęt komputerowy z oprogramowaniem.

Wszystkie te urządzenia trafią do Poradni Geriatrycznej z Dzienną Opieką nad Osobami starszymi, hospicjum oraz Dziennego Oddziału Rehabilitacji Poznańskiego Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej POSUM. Centrum to największa w Poznaniu miejska inwestycja dotycząca opieki zdrowotnej. Na wniosek prezydenta Jacka Jaśkowiaka rada miasta zarezerwowała już na budowę ośrodka niemal ponad 62 mln zł. Budowa ruszy jeszcze w tym roku, a cały kompleks ma być gotowy w 2019 roku.

– Poznań jest miastem przyjaznym starzeniu – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Żeby jednak tak było, potrzebne są nie tylko deklaracje, ale przede wszystkim konkrety. Prawie 62 miliony zł, które przeznaczamy na budowę Centrum Medycyny Senioralnej i ponad 6 mln zł unijnego dofinansowania to już są konkretne pieniądze i kolejna inwestycja w zdrowie seniorów, których jest w Poznaniu ponad 140 tysięcy. Chcemy korzystać z ich mądrości jak najdłużej – dlatego tak ważne jest, by jak najdłużej cieszyli się dobrym zdrowiem i komfortem życia.

W nowym Centrum znajdą się oddziały geriatryczne i rehabilitacyjne, poradnie specjalistyczne oraz hostel. Na Winogradach staną dwa nowe budynki. W pierwszym z nich działać będzie dzienny oddział geriatryczny – ma służyć seniorom, którzy potrzebują pomocy medycznej, ale nie chcą rezygnować z samodzielności. W tym samym budynku powstanie porodówka i oddział neonatologii. Drugi budynek będzie mieścił zakład opiekuńczo-leczniczy oraz poradnie specjalistyczne: geriatryczna, leczenia stresu poupadkowego, leczenia bólu, psychologiczna, dietetyczna, rehabilitacyjna i opieki paliatywnej.

– Poznańskie Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej jest odpowiedzią na potrzeby coraz dłużej żyjącego społeczeństwa – mówi Piotr Nycz, dyrektor POSUM. – Naszym celem jest zapewnienie właściwej opieki oraz wydłużenie okresu sprawności psychiczynej i fizycznej seniorów. Zaoferujemy im kompleksową opiekę i indywidualne dopasowanie świadczeń do potrzeb pacjenta.

Centrum będzie nosić imię ks. prof. Józefa Tischnera – jeśli zgodzi się na to rada miasta oraz rodzina księdza.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe/poznan.plThis slideshow requires JavaScript.(Visited 197 times, 1 visits today)

Leave a Reply