Uderzył w drzewo był pijany! Grozi mu do 15 lat …

Policjanci przypominają, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Za popełnienie tego czynu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2 oraz utrata prawa jazdy nawet na 15 lat.


Wciąż niestety nie brakuje nieodpowiedzialnych kierowców. Wczoraj policjanci z jastrowskiego komisariatu zatrzymali kierującego volkswagenem, który miał ponad półtora promila alkoholu w organizmie. Pamiętajmy, że każdy nietrzeźwy uczestnik ruchu drogowego stwarza realne zagrożenie na drodze.

Kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę będąc pod działaniem alkoholu muszą się liczyć z konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet na okres 15 lat.

Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 000 złotych w przypadku, kiedy osoba po raz pierwszy dopuszcza się popełnienia takiego czynu. Gdy sytuacja powtórzy się kara wzrasta i jest nie mniejsza niż 10 000 złotych.

Z takimi konsekwencjami musi się liczyć mieszkaniec Szczecinka, który w środę (17 kwietnia br.) chwilę przed godz. 23.00 zatrzymany został przez patrol prewencji z jastrowskiego komisariatu. 44-latek w miejscowości Sypniewo stracił panowanie nad volkswagenem wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Na szczęście podróżował sam. Już po otwarciu drzwi auta funkcjonariusze nie mieli żadnych wątpliwości, że mężczyzna jest pijany. Badanie stanu trzeźwości tylko to potwierdziło. Okazało się bowiem, że mieszkaniec Szczecinka ma ponad półtora promila alkoholu w organizmie.

W trakcie rozmowy z policjantami kierowca volkswagena przyznał się, że po południu spożywał alkohol. Pojazd, którym jechał nieodpowiedzialny 44-latek trafił na policyjny parking, a sam kierowca został doprowadzony do Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pile. Po wytrzeźwieniu usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Nie ma tygodnia, aby policjanci złotowskiej jednostki nie zatrzymali nietrzeźwego kierowcy. Stąd nasz apel do WSZYSTKICH o reagowanie w sytuacjach, w których osoba nietrzeźwa chce wyjechać na drogę. Taką informację można zgłosić również anonimowo. Nieistotne jest, czy będzie kierować pojazdem mechanicznym, czy rowerem. Należy pamiętać o tym, że każdy nietrzeźwy uczestnik ruchu drogowego stwarza realne zagrożenie dla innych korzystających z drogi, w tym także dla dzieci.

Przypominamy, że w recepcji Komendy Powiatowej Policji w Złotowie przy Alei Piasta 49 znajduje się alkomat. Urządzenie jest dostępne przez całą dobę, a korzystanie z niego jest bezpłatne. Stąd mając wątpliwości, czy można już bezpiecznie wsiąść za kierownicę, warto przyjść i to sprawdzić. Można w ten sposób zapobiec nieszczęściu na drodze.

(Visited 384 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz