Uczczono pamięć chłopskich żołnierzy podziemia

Z okazji 80. rocznicy powstania Batalionów Chłopskich, przed pomnikiem generała Tadeusza Kościuszki w Poznaniu – w 203. rocznicę śmierci polskiego patrioty i stratega wojskowego, odbyła się w czwartek 15 października uroczystość, której współorganizatorem był – obok poznańskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich – wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.


Okrągła rocznica stała się okazją do oddania hołdu i uczczenia pamięci żołnierzy z ruchu ludowego, który w czasie II wojny światowej był jednym z filarów Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości rozpoczęły się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego i wygłoszeniem okolicznościowych przemówień. Wicewojewoda wielkopolski Maciej Bieniek odczytał skierowany do uczestników uroczystości okolicznościowy list minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg. Pod pomnikiem generała Tadeusza Kościuszki przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, posłowie oraz członkowie organizacji kombatanckich złożyli wiązanki kwiatów.

Głównym celem Batalionów Chłopskich była obrona ludności polskiej wsi przed niemieckim terrorem, gospodarczą eksploatacją i wynarodowieniem. Oddziały działały w całym kraju i skupiały wokół idei wolnej Polski ponad 160 000 osób. Pod względem liczebności organizacja ta była – po Armii Krajowej – drugą siłą Polskiego Państwa Podziemnego. Pod względem ilości akcji bojowych, Bataliony Chłopskie plasowały się w czołówce organizacji zbrojnych polskiego ruchu oporu. Utworzone przez chłopów i przez nich dowodzone, w okresie okupacji dały dowód głębokiego patriotyzmu.

  Źródło:

/poznan.uw.gov.pl/

Maciej Bieniek – wicewojewoda wielkopolski

(Visited 49 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz