Tysiące nowych mieszkań w Poznaniu

W 2017 roku rozpoczęto w Poznaniu budowę ponad stu budynków wielorodzinnych, w których znajdzie się ponad 6,6 tysięcy mieszkań – aż dwa razy tyle, co rok wcześniej! To najlepszy wynik ostatniej dekady.Więcej będzie też budynków jednorodzinnych. W 2017 roku ruszyła budowa 469 takich obiektów – to prawie 30-procentowy wzrost w stosunku do 2016 roku. Tak wielu domów wielorodzinnych i jednorodzinnych w ciągu jednego roku nie wznoszono w Poznaniu przez ostatnie 10 lat.

Część z nich jest już skończona. Inspektorat nadzoru budowlanego w Poznaniu wydał w 2017 r. pozwolenia na użytkowanie 52 obiektów, w których znajduje się 3655 mieszkań (to prawie o 1400 lokali więcej niż w 2016 roku). Zgodę wydano też na użytkowanie 347 domów jednorodzinnych.

Ale budownictwo to nie tylko mieszkaniówka. W 2017 roku inspektorat odebrał aż 1065 obiektów budowlanych. Dominowały obiekty infrastrukturalne (sieci uzbrojenia terenu: wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne i telekomunikacyjne oraz budowle drogowe), których powstało ponad 200. Do tego: 19 budynków usługowych, 15 handlowych i 11 biurowych oraz 15 budynków przemysłowych i magazynów. Powstało też 28 budynków gospodarczych i garaży.

– Skala inwestycji budowlanych realizowanych w 2017 roku, przede wszystkim w zakresie budownictwa mieszkaniowego, jest imponująca – przyznaje Paweł Łukaszewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego dla miasta Poznania. – Porównując wyniki ubiegłoroczne z wynikami budownictwa mieszkaniowego w konkretnych latach całej minionej dekady widzimy, że są one dwukrotnie, a czasami nawet czterokrotnie lepsze. Jeszcze większym optymizmem napawa fakt, że tak wiele inwestycji rozpoczętych w ubiegłym roku jest ciągle w toku, co może oznaczać,


że również w 2018 rok będzie obfitował w obiekty oddane do użytkowania.

Najbardziej spektakularną inwestycją zrealizowaną w 2017 roku był Bałtyk Tower –  budynek biurowo-usługowy przy ulicy Roosevelta 22, którego powierzchnia użytkowa wynosi prawie 13 tysięcy metrów kwadratowych. Inwestorem była spółka Sophia. Bałtyk zdobył też miano najładniejszego budynku 2017 roku w Polsce – wygrał w plebiscycie na „Miss Polski” organizowanym przez użytkowników forum SkyscraperCity.

– To kolejny dowód na to, że Poznań jest dobrze przygotowany na inwestycje budowlane i dobrze współpracuje z deweloperami – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta miasta. – W grudniu 2017 Poznań został liderem rankingu obejmującego miasta wojewódzkie i przeprowadzonego przez Polski Związek Firm Deweloperskich. PZFD oceniał, jak sprawnie wydawane są decyzje o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę, a także w jakim stopniu miasta pokryte są miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. W efekcie zostaliśmy uznani za najlepszego partnera dla inwestorów.

Bałtyk nie był jednak największym budynkiem, jaki w 2017 powstał w Poznaniu – tu palma pierwszeństwa trafiła do Zespołu Jednostek Skarbowych przy ulicy Dolna Wilda 80. Inwestorem była Izba Administracji Skarbowej, a powierzchnia użytkowa zespołu wyniosła prawie 20 tysięcy metrów kwadratowych.

Do największych inwestycji zrealizowanych w ubiegłym roku zaliczyć można też budynek biurowy przy ulicy Młyńskiej 16 wykonany przez spółkę Wechta (prawie 3 tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej) oraz budynek biurowo-usługowy przy ul. Wilczak 17 wykonany przez Spółdzielnię Mieszkaniową Winogrady (prawie 2,7 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej). Ważne były też: przedszkole przy ul. Hłaski  (2151 m. kw. powierzchni użytkowej) i nowa szkoła na Szczepankowie (1512 m.kw.).

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego/Alicja Wesołowska/biuro prasowe-poznan.pl
Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

(Visited 58 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz